Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

K očkování proti covidu-19 se mohou registrovat lidé starší 40 let

K očkování proti covidu-19 se mohou od půlnoci hlásit všichni lidé starší 40 let. V této věkové skupině jich v ČR žije více než 923.000. Dosud jim mohli zdravotníci vakcínu podat jen v případě, že pracovali ve školství, zdravotnictví, sociálních službách nebo kritické infrastruktuře nebo měli nějakou z chronických nemocí. Dokončené očkování má v tomto věku už téměř 59.000 z nich.

"Rychle otevíráme další věkové skupiny, protože zájem v nižších věkových kategoriích není tak dramatický, jako jsme si ho užívali u starších spoluobčanů," uvedl k tomu ve čtvrtek ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Očkováno či přihlášeno k očkování je přes 86 procent lidí nad 80 let, téměř 85 procent lidí ve věku 70 až 79 let, přes 73 procent lidí ve věku 65 až 69 let a 64 procent ve 60 až 64 let.

Celkově už má nárok na očkování jen na základě věku téměř 5,75 milionů obyvatel, tedy zhruba polovina celé populace. Zbytek obyvatel starších 16 let se bude registrovat už najednou. Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve avizoval, že by to mohlo být 1. června. S očkováním mládeže nad 12 let by se mohlo začít v létě, pokud bude pro ně vakcína schválená.

S podáváním vakcín začali zdravotníci v Česku na konci prosince loňského roku. Asi desetina všech obyvatel má dokončené očkování, více než čtvrtina dostala alespoň jednu dávku. K očkování se přihlásila nebo ho absolvovala zhruba třetina lidí, asi 800.000 aktuálně na vakcínu či termín čeká. Čtvrtina z čekajících se chce nechat očkovat u svého praktického lékaře. Těm ale zatím nepřicházelo dost vakcín, což by se mělo v květnu a červnu zlepšit, půjde k nim většina očkovacích látek Moderna.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama