Reklama

Katalánci ve sporu

V únorových regionálních volbách v Katalánsku získaly většinu v tamním parlamentu opět tři separatistické strany, dvě větší z nich se ale stále nedokázaly dohodnout na vládě.

Jedna z nich, Republikánská levice Katalánska (ERC) má šéfa, Oriola Junquerase, ve vězení odsouzeného za vzpouru kvůli referendu z roku 2017 a druhé straně, Společně pro Katalánsko (Junts per Catalunya, JxCat), předsedá Carles Puigdemont, který je na útěku před španělskou justicí a žije v Belgii.

Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Za ERC vede jednání katalánský vicepremiér a úřadující regionální premiér Pere Aragonés, který kandiduje na katalánského premiéra a který oznámil, že rozdíly jsou příliš veliké a že je připraven sestavit jednobarevnou vládu. Pokud ale do 26. května nezíská důvěru katalánského parlamentu, budou se muset konat nové volby. Jordi Sánchez, který vyjednává za JxCat a který je rovněž ve vězení odsouzen za vzpouru, vyzval Aragonése k dalšímu kolu rozhovorů ve věznici Lledoners či mimo ní, k čemuž ale potřebuje povolení k vycházce.

Jedním z hlavních důvodů, proč se jednání separatistů o vládě vlečou, je obava ERC, že jim do vládnutí bude zasahovat Puigdemont. Ten v exilu založil takzvanou Radu pro republiku, která například začala vydávat i katalánské občanky, jež mají ale jen symbolickou funkci a slouží spíše jako »klubová karta«.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama