Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

U dětí přibývá závislostí, adiktologové chystají pro pediatry kurzy na prevenci

U dětí a mladistvých přibývá podle praktických lékařů závislostního chování. V době epidemie covidu-19 praktici zaznamenali především více závislostí na mobilních telefonech, tabletech, internetu a sociálních sítích. Adiktologové z 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (1. LF UK a VFN) proto nyní připravují vzdělávací kurzy pro pediatry a jejich zdravotní sestry, které by jim měli pomoct závislosti rozeznat a zachytit přímo v ordinacích. Novinářům to řekli zástupci adiktologické kliniky 1. LF UK a VFN a pediatrů.

V počtu dětí a mladistvých, kteří mají zkušenost s kouřením cigaret, pitím alkoholu nebo užíváním konopí, se Česko podle lékařů umisťuje na první příčce mezi evropskými zeměmi. Během epidemie covidu-19 se podle lékařů situace ještě zhoršila. "To, že závislostního chování dětí a mladistvých přibývá, vnímají asi všichni dětští praktici," uvedla Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů. V covidové době podle ní lékaři zaznamenali výrazný příklon k závislostem na mobilech, tabletech, internetu a sociálních sítích.

Zachytit včas závislost u dětí a mladistvých by měly praktikům a zdravotním sestrám pomoci online vzdělávací kurzy, které nyní ve spolupráci s odbornou společností připravují adiktologové z 1. LF UK a VFN. "Dětští praktici a sestry budou díky nim schopni u svých pacientů lépe rozeznat rizikové chování či přímo příznaky závislostí a případně rychle zasáhnout," řekl přednosta adiktologické kliniky Michal Miovský. Kurzy by měly být hotové příští rok.

Podle Šebkové by bylo vhodné, aby dětští lékaři preventivně zjišťovali závislosti u dětí ve věku 13 a 15 let. Jednají také kvůli tomu se zdravotními pojišťovnami o úhradách za tuto činnost. Praktičtí lékaři mají už nyní k dispozici manuál , který se týká prevence užívání návykových látek.

Nejen kvůli závislostnímu chování by bylo podle Šebkové vhodné, kdyby děti mezi 11. a 17. rokem chodily na preventivní prohlídky každý rok, a ne jednou za dva roky jako nyní. Sama se v době epidemie setkávala u dětí ve své ordinaci s častějšími případy mentální anorexie, depresivními stavy či sebevražednými pokusy. Příčinou těchto problémů podle ní byla z velké části sociální izolace kvůli výuce na dálku.

Kromě kurzů pro pediatrické zdravotníky chtějí adiktologové udělat kurzy i pro gynekology a jejich zdravotní sestry. Pro adiktology je podle Miovského velkým tématem pití alkoholu u žen. Záchyt tohoto problému je podle něj problematický, proto se jeví jako logické zařadit screening na závislosti i do prohlídek u gynekologů. Jednání adiktologů o spolupráci s gynekology je ale teprve na začátku. Cílem je podle Miovského celonárodní screeningový program zaměřený na závislosti, jehož hlavní součástí by měli být pediatři a gynekologové.

Podle dat Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách a Národního monitorovacího střediska pro drogy se závislost na tabáku může týkat až 44.600 dospívajících ve věku 14 až 19 let. Podle odhadů v ČR pije nadměrné množství alkoholu až 114.400 mladistvých a opakovaně jich užívá konopné látky asi 63.500.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama