Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Migranti. Bude rekord?

Počet migrantů, kteří se letos do Británie dostanou nelegální cestou přes Lamanšský průliv, bude nejspíš rekordní. Podle úřadů od ledna připlulo přes moře na lodích 8900 migrantů, což je více než za celý loňský rok. Do konce roku by číslo mohlo stoupnout na zhruba 22 000, což by byl proti loňsku trojnásobek, napsal v sobotu list The Times.

Prudký nárůst počtu migrantů, kteří se na riskantní plavbu přes průliv vydávají v malých lodích, vzrostl i kvůli pandemii. Vzhledem k cestovním restrikcím se totiž pro utečence podstatně zúžily možnosti, jak se na britskou půdu dostat letecky, vlakem či silniční dopravou. Např. počet lidí, kterým se podařilo dostat do Británie díky úkrytu v některém z nákladních aut z kontinentální Evropy klesl loni na 7000 z 10 000 v období před pandemií. Letos by nelegálních překročení hranice mohlo být asi 8500, uvedl The Times. V roce 2020 se přes moře do Británie dostalo 8420 migrantů, čtyřikrát více než v roce 2019. Letos to má podle The Times být kolem 22 000. S podobnou bilancí počítají i pohraničníci. Zvrat může přinést jen významná změna přístupu od francouzské hraniční a pobřežní stráže. Francie a Británie se nyní dohodly na posílení policejních hlídek a dalších investicích např. do uprchlických táborů; v letech 2021-22 má Londýn investovat 62,7 milionů eur (asi 1,6 miliardy Kč). Minulý týden byl pro Británii co do počtu nových migrantů, kteří připluli přes moře, zatím nejrušnější. Od minulého pondělka na lodích dorazilo přes 1200 lidí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama