Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

SR zvýhodní očkované

Slovenský parlament schválil novelu zákona o veřejném zdraví, která zvýhodní očkované občany v případě zhoršení pandemie. Zvýhodnění ale nebude tak velké, jak původně navrhoval ministr zdravotnictví Vladimít Lengvarský. Poslanci o zákonu diskutovali od pátku a před budovou lidé proti chystanému opatření protestovali.

V parlamentu se pro zákon z přítomných vyslovilo 77 poslanců a 55 bylo proti. Novela umožňuje regionálnímu úřadu veřejného zdravotnictví nařídit při ohrožení veřejného zdraví dočasně podmíněný vstup na hromadné akce. Lidé se budou prokazovat potvrzením o očkování proti COVID-19, negativním testem či potvrzením o prodělání nemoci. Novelu musí podepsat prezidentka Zuzana Čaputová a platit začne po zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Dohodu ve vládní koalici blokovaly původně spory o platbu testů. Podle aktuality.sk nakonec výhradám strany Jsem rodina ustoupily strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), Svoboda a solidarita (SaS) a Za lidi. Očkovaní budou mít volný přístup do obchodů, restaurací i na sportoviště a kulturní akce i v případě zpřísnění epidemických opatření. Neočkovaní se musí nechat při vstupu do škol či práce otestovat minimálně antigenním testem, který bude zdarma. Testy budou pro neočkované podmínkou i při vstupu na kulturní nebo sportovní akce i do obchodů s výjimkou potravin, drogerií a lékáren. V těchto případech si ale budou muset antigenní test v hodnotě pěti eur (128 Kč) platit. Lengvarský původně navrhoval, aby neočkovaní měli měsíčně k dispozici dva testy PCR zdarma a antigenní za pět eur bez ohledu na to, kam budou vstupovat.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama