Reklama
Ilustrační FOTO - Haló noviny

Lesní tendr na práce za pět miliard

Státní podnik Lesy ČR, který spravuje téměř polovinu lesů v zemi, na počátku týdne vyhlásil pětiletý tendr 2022+ na lesní práce a prodej dřeva. Odhadovaná hodnota prací je pět miliard korun, objem dřeva k těžbě činí pět milionů metrů krychlových (kubíků).

Informovala o tom mluvčí podniku Eva Jouklová s tím, že tendr je rozdělen na 46 zakázek a uzávěrka pro podání nabídek je 12. října.

Vítězné firmy by měly pro Lesy ČR pracovat v letech 2022 až 2026. Tendr se v souhrnu týká území o rozloze asi 200 000 hektarů, jde tedy o necelou pětinu lesů spravovaných státním podnikem.

Ročně by firmy vzešlé z tendru měly zalesnit asi 15 000 ha lesa. »Reagujeme na vývoj kůrovcové kalamity. Počítáme s pětinásobně větší plochou určenou k zalesnění než v loňském tendru, protože většina pěstebních zakázek se týká Moravy a Slezska, kde už kalamita dozněla,« uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Tendry jsou dvojího typu. Na 34 jednotkách budou lesnické firmy dělat takzvanou komplexní zakázku, tedy zalesňovat a těžit dřevo, které budou samy i prodávat. Na 12 jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce, přičemž půjde o lokality na Moravě, kde už byla kalamita kůrovce.

Na rozdíl od minulých dvou let nebude v tendru žádná zakázka, kde by firmy dělaly jen těžbu a pěstební práce, přičemž vytěžené dřevo by si prodávaly Lesy ČR. »Ve střednědobé strategii jsme deklarovali, že chceme ve vlastní režii obchodovat zhruba 25 procent objemu těženého dříví a tohoto čísla jsme již dosáhli,« řekl k tomu dříve Vojáček.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


rudy.bejkovec
2021-09-15 17:44
Byli se ti, kteří tak "dobře hospodaří" s našimi lesy
formou "outsourcingu", za posledních 25 let v těch lesích
aspoň podívat? Asi ne, nebo měli oči zalepené směnkami. Co parazitů
se na tom velmi dobře živí, zatímco lesy chřadnou a pustnou. Dokonce
se stalo nepředstavitelné, i lesy dokázali dovést do ztráty. Kdo
neviděl, ten neuvěří. Tak teď už outsourcují i samotný prodej,
neuvěřitelné..
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama