Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Arménie předala Ázerbájdžán soudnímu dvoru OSN

Arménie ve čtvrtek podala stížnost na Ázerbájdžán u Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který je hlavním soudním orgánem OSN. Jerevan obviňuje Baku z dlouhodobé rasové diskriminace, k níž docházelo i během loňského ozbrojeného konfliktu obou zemí, informoval soud.

Arménie uvedla, že »Ázerbájdžán již po desetiletí podrobuje Armény rasové diskriminaci« a že »kvůli této státní politice nenávisti proti Arménům jsou tito oběťmi všeobecné diskriminace, masakrů, mučení a dalších násilností«.

Podle Jerevanu vyšel takový postoj najevo naposledy vloni 27. září, při agresi Ázerbájdžánu. Během konfliktu se Ázerbájdžán dopustil vážných porušení mezinárodní konvence zakazující veškerou diskriminaci na základě rasového původu.

Jerevan tvrdí, že i po uzavření příměří z 10. listopadu 2020 »Ázerbájdžán nadále vraždil, mučil a špatně zacházel s válečnými zajatci, rukojmími a dalšími zadrženými Armény«.

Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Aplikace rasové diskriminace

Arménie žádá Mezinárodní soudní dvůr, aby pohnal Ázerbájdžán k odpovědnosti za porušování konvence o rasové diskriminaci, zabránil jakýmkoliv jejím dalším porušováním a přiměl Baku napravit veškeré již napáchané škody. Ázerbájdžán vloni proti Arménii válčil s výraznou tureckou pomocí, proti Ankaře se však Arménie nyní nevymezila.

Arménie a Ázerbájdžán svedly vloni na podzim šestitýdenní válku o Náhorní Karabach, což je arménská enkláva na ázerbájdžánském území. O život přišlo asi 6000 lidí. Země už o sporné území vedly krvavý konflikt v 90. letech minulého století.

Baku porušuje příměří

Loňský střet skončil porážkou Arménie, která se musela vzdát části enklávy a pásu území okolo ní. I přes uzavření příměří a přítomnost ruských vojáků, kteří mají dohlížet na jeho dodržování, je situace mezi oběma postsovětskými republikami nadále velmi napjatá.

Mezinárodní soudní dvůr je nejvyšším soudním orgánem OSN, který se zabývá spory mezi jednotlivými státy, například ohledně vymezení státních hranic. Proti jeho rozhodnutím se již nelze odvolat, soud nicméně může podle ČTK své verdikty vymáhat pouze diplomatickou cestou.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 5 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-09-18 14:47
Správně. Hlavním pachatelem je ale Turecko, a to by mělo být
přinuceno vrátit území kolem Araratu a jezera Van, kde byli před více
než sto lety vyvražděni Arméni.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama