Reklama

Kubánec ve vesmíru

Před 41 lety se v září stal první latinskoamerickou osobností v kosmu Kubánec Arnaldo Tamayo Méndez. Prvenství dosáhl Tamayo Mendéz rovněž v tom, že byl první osobou afroamerického původu, první osobou tmavé pleti ve vesmíru. Kubánec se stal prvním na západní polokouli, kdo po kosmonautech USA cestoval do vesmíru a obíhal kolem Země.

Po dvouletém výcviku v Sovětském svazu byl Tamayo jako člen posádky Sojuzu 38 vypuštěn do vesmíru spolu se sovětským kosmonautem Jurijem Romaněnkem. Ve vesmíru strávil téměř osm dní. Po návratu mu byla udělena medaile Hrdina Kubánské republiky a nyní je generálem letectva a členem kubánského Národního shromáždění.

Na závěr bych rád uvedl fakt, že prvním člověkem ve vesmíru byl komunista Jurij Gagarin. Úspěch sovětského vesmírného programu, úspěch vědy a výzkumu kosmu by bez socialistického systému v zemi nikdy nemohl nastat. Účast kubánského kosmonauta je jedním ze symbolů internacionalismu mezi národy socialistických států, jako i výsledku kubánské revoluce a reálného socialismu v zemi, který odstranil rasové bariéry předrevolučního období a poskytl svým občanům nejen možnost základních sociálních a politických práv, ale také možnost osobního rozvoje, který byl nesrovnatelný jak s vlastní minulostí, tak se současným stavem okolních kapitalistických států.

Proto pokládám v této složité době pravicové ofenzívy proti snaze o spravedlivější svět za důležité připomenout tuto neprávem přehlíženou událost. Jako poučení pro budoucnost, která nesmí skončit kapitalistickým barbarstvím.

Stanislav GROSPIČ, místopředseda ÚV KSČM, předseda OS ČMS a poslanec


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 266 hlasů.

Stanislav GROSPIČ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-09-25 01:01
A neberou turisty do vesmíru i Rusové? Nebezpečné je to pořád.
marin
2021-09-24 20:57
Že na západě létají v amerických soukromých družicích ve vesmíru
turisté, ví každý, kdo se dívá na zprávy. Dnes musí být lety
genderově vyvážené, tehdy létali kosmonauti z různých zemí
socialistického tábora. To, že letěl před 41lety Kubánec už neví
skoro nikdo, lety tehdy ještě patřily k riskantnímu dobrodružství a
stály na počátku cesty. ---Nedávno se vrátila čínská posádka a
nepamatuji se , že by se tím média nějak zabývala.
tomasklima162
2021-09-24 19:43
A víte o tom, že na západě už létají do vesmíru turisti?
abbeyroader
2021-09-24 14:41
Vy jste, Stanislave, opravdovým mistrem ve vyhledávání žhavých
předvolebních témat. Budete kandidovat na předsedu ÚV?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama