Reklama

Speciál Ženy na UK

Jak ten čas letí – teprve nyní, i kvůli covidové pandemii, jsme zaregistrovali speciální číslo časopisu Univerzity Karlovy Forum věnované výhradně ženám na UK. Speciál by vydán loni, ale nijak nezastaral a jeho obsah je platný stále.

V úvodu se čtenářům a čtenářkám přimlouvají prorektorky Univerzity Karlovy profesorka MUDr. Milena Králíčková, profesorka PhDr. Lenka Anna Rovná a profesorka PaedDr. Radka Wildová. Těší je, že se na světlo světa dostalo číslo, které je poděkováním všem ženám, jež se nebály a nebojí nastoupit cestu vědeckého poznání. »Ani dnes není tato cesta snadná, ještě v nedávné historii však byla pro většinu žen uzavřena, nebyla vůbec možná,« napsaly. Ostatně, jak na jiném místě speciálu konstatuje socioložka Kateřina Cidlinská, doktorandka Fakulty sociálních věd UK a předsedkyně České asociace doktorandek a doktorandů, česká věda je androcentrická (»mužostředná«).

Prorektorky uvedly, že prioritou dnešní univerzity je »poskytovat možnost kvalitního vzdělávání, vytvářet podmínky pro excelentní výzkum a podporovat nadějné studenty a mladé vědecké pracovníky bez ohledu na jejich původ či pohlaví. Věda není mužská, nebo ženská. Přístupy a cesty k poznávání a porozumění jsou různé, všichni pak usilujeme o ty nejlepší výsledky«.

Speciál se obrací do historie, věnuje se první promované ženě v Praze doktorce filozofie Marii Zdeňce Baborové (1877-1937), první lékařce promované na UK Anně Honzákové (1875-1940), první docentce Miladě Paulové (1891-1970). Přináší příběh první laureátky Nobelovy ceny za lékařství Gerty Theresy Coriové (1896-1957), jež studovala právě v Praze na »Karlovce«. Přináší i mnoho dalších zajímavostí.

Ve sborníku následují medailonky plejády současných úspěšných vědkyň působících na nejstarší české univerzitě. Také informace, které ženy stojí v čele jakých fakult (uvedeny jsou čtyři děkanky).

Sborník je vydařený a, jak je zvykem pro časopis Forum, graficky výrazný. Dovolím si osobní doušku - celkový dojem kazí velká fotografická připomínka přednášky někdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové na právnické fakultě v roce 2019, která měla před studentky a studentkami hovořit o demokracii a diktátorech. Zrovna tato žena není příkladem žen, kterých bychom si měli vážit.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 5 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama