Reklama

Ve Staré Boleslavi se po rekonstrukci otevře bazilika sv. Václava

Stará Boleslav (u Prahy) - Ve Staré Boleslavi u Prahy skončila rekonstrukce baziliky svatého Václava. Při Svatováclavské pouti ji slavnostně otevře kardinál Dominik Duka, následně se do ní budou moci podívat první věřící. Rekonstrukce vyšla na asi 120 milionů korun, řekl ČTK probošt kapituly sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi Libor Bulín.

Celkový pohled na areál od východu. FOTO - Wikimedia commons

Opravou prošla kompletně celá bazilika včetně mobiliáře. "Udělalo se úplně všechno," okomentoval dokončenou rekonstrukci Bulín. Opravy započaly na jaře roku 2019. Kromě kostela se opravovala také zeď kolem areálu, u které se zjistilo, že nemá základy. Musela se tak postavit nová.

Stejně rozsáhlou rekonstrukcí procházela od roku 2017 také nedaleká bazilika Nanebevzetí Panny Marie, zde náklady dosáhly zhruba 125 milionů. Tato bazilika byla slavnostně otevřena 1. ledna 2020, a to vteřinu po silvestrovské půlnoci. I baziliku Nanebevzetí Panny Marie otevíral kardinál Duka.

Tradiční Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi se letos obejde bez mše na náměstí, kterou běžně slouží kardinál Dominik Duka. Místo mše se otevírá bazilika. Národní pouť byla letos na Tetíně, deset dní před svátkem svatého Václava. Loňský program Národní svatováclavské pouti byl omezený kvůli koronaviru, mše se ale konala.

Stará Boleslav, kde byl kníže Václav 28. září roku 935 zavražděn, je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal tehdejší papež Benedikt XVI.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama