Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Maďaři se s Rusy dohodli na dodávkách plynu, Kyjev se vzteká a skřípe zuby

Maďarsko a Rusko podepsaly novou dlouhodobou smlouvu o dodávkách zemního plynu. Kontrakt předpokládá, že ruská státní plynárenská společnost Gazprom bude ročně do Maďarska dodávat 4,5 miliardy krychlových metrů (kubíků) suroviny.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí dohodu odsoudilo a uvedlo, že smlouva ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy. Dodávky mají do Maďarska proudit přes Srbsko a Rakousko, a Ukrajinu tak obejdou. Budapešť výhrady Kyjeva označila za vměšování do záležitostí Maďarska.

Minulý týden přicestoval k podpisu smlouvy do Budapešti šéf Gazpromu Alexej Miller. Dohoda vstupuje v platnost dnes - do Maďarska díky ní bude proudit 3,5 mld. kubíků zemního plynu přes Srbsko a miliarda kubíků z Rakouska.

Kyjev tvrdí, že Rusko chce dodávky energií využít jako politickou zbraň proti Ukrajině a Evropě. Ostře kritizoval už výstavbu plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa, který obchází Ukrajinu jako tranzitní zemi. »Považujeme to za čistě politické, ekonomicky nerozumné rozhodnutí přijaté ve prospěch Kremlu a na úkor národních zájmů Ukrajiny a ukrajinsko-maďarských vztahů,« stojí v prohlášení ukrajinského ministerstva zahraničí.

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó ale v reakci označil výtky Ukrajiny za vměšování do vnitřních záležitostí Maďarska. »Spotřeba plynu v Evropě se nebude snižovat a nebude se snižovat ani úloha Gazpromu,« řekl podle agentury Reuters. »Energetická bezpečnost je pro Maďarsko spíš záležitostí bezpečnosti, svrchovanosti a ekonomiky než záležitostí politickou,« dodal Szijjártó.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 56 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama