Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Rozhovor Haló novin s Miloslavou Zachovou, kandidátkou KSČM do Sněmovny v Jihomoravském kraji

Péči musíme poskytovat všem stejnou

Kandidujete za KSČM v podzimních volbách do Sněmovny. Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla kandidovat?

Kandidovat jsem se rozhodla, protože se chci podílet na řešení problémů v naší zemi. Není mi lhostejné, jak se k sobě v dnešní době lidé chovají a jak se snaží svoji zodpovědnost přenést na své okolí, a hlavně na politickou strukturu.

Je to vaše první větší politická zkušenost?

Je to moje druhá větší politická zkušenost, pokud nepovažujete za zkušenost starostování v naší malé obci. V letech 2012-2016 jsem byla členkou Zastupitelstva Jihomoravského kraje, kde jsem zastávala funkci místopředsedkyně výboru pro regionální rozvoj a byla jsem členkou komise pro zdravotnictví a sociální věci. Jak jsem uvedla, výše, starostkou v naší obci jsem byla v letech 2010-2015 a nyní tuto funkci zastávám od mimořádných voleb v lednu letošního roku. Od voleb v roce 2018 jsem byla místostarostkou obce.

S jakými prioritami jdete do sněmovních voleb?

Mojí prioritou je samozřejmě podporovat program naší strany. Chci se ovšem zaměřit na otázky mně blízké, a to jsou podpora venkova, kde bych chtěla prosadit zachování tradic, a hlavně ráz venkova. Stále víc se setkávám s měnící se podobou venkova, kdy v našich malebných obcích vyrůstají satelity, které mění vesnice v malá města, kde se lidé navzájem ani neznají.

Další pro mě důležitou věcí je zdravotnictví. Tady bych se chtěla zasadit pro opatření proti odlivu pracovních sil do ciziny. Obzvláště u nás na jižní Moravě, kde velká část zdravotníků dojíždí do sousedního Rakouska, kde mají nesrovnatelně výhodnější platové podmínky.

Jako zdravotní sestra určitě sledujete situaci ve zdravotnictví, které bylo poznamenáno koronavirovou krizí. Jak si podle vás vláda při jejím řešení vedla?

Koronavirová krize byla velikou zkouškou našeho zdravotnictví a vůbec celého našeho systému. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že to bylo těžké a náročné období, kdy jsme byli vystaveni nekončícímu stresu a fyzickému vypětí. Naše vláda se snažila vypořádat s novou neznámou situací. Zprvu nám do ordinace docházely pokyny, které se měnily ne ze dne na den, ale snad hodinu od hodiny. Prvotní informace byly chaotické. Na druhou stranu si myslím, že se naše vláda bála vydat zásadní rozhodnutí ohledně různých opatření.

Jak si stojí zdravotnictví v Jihomoravském kraji? Co je tam v současné době největším problémem?

Současným problémem zdravotnictví je samozřejmě nedostatek lékařů, ale i ostatního zdravotnického personálu. Konkrétně v naší Znojemské nemocnici mi vadí špatná komunikace a spolupráce mezi jednotlivými odděleními a samozřejmě projevy nadřazenosti nad praktickými lékaři.

Jste starostkou Vracovic. S jakými problémy se potýká venkov? Co vás nejvíce trápí?

Mě nejvíce trápí na venkově měnící se vztahy mezi lidmi. Potom také samozřejmě jako velký problém vnímám diskriminaci našeho zemědělství a malých obcí vůbec.

Daří se vám tyto problémy řešit? Co vás nejvíce brzdí?

Tyto problémy samozřejmě nelze řešit lokálně. V řešení problémů, které se dají řešit místně, jako je budování společenských center, kulturních domů a zvelebování prostředí v obcích, nejrůznější opravy, nás samozřejmě brzdí finance.

Mohla byste pojmenovat, co vnímáte jako největší problémy ve svém volebním obvodě?

Jako největší problém v mém volebním obvodě považuji problémy týkající se zemědělství jako celku.

Má KSČM návrhy na jejich řešení?

KSČM má ve svém volebním programu body, které navrhují řešení těchto problémů.

Předpokládám, že v případě zvolení byste se chtěla ve Sněmovně věnovat oblasti zdravotnictví. Co byste prosazovala, jak by podle vás měla zdravotní péče v ČR vypadat?

Ve Sněmovně bych prosazovala pochopitelně bezplatnou zdravotní péči, a především pro všechny dostupnou ve stejné kvalitě. Úpravu odměn za práci zdravotníkům ve srovnatelné výši s okolními státy, jako jsou Rakousko a Německo, považuji za nutnou prevenci odchodů našich spolupracovníků do těchto zemí. Při péči o naše spoluobčany by měla hrát prim jejich spokojenost. K lidem nesmíme přistupovat jako k případům, ale jako k lidem. Péči musíme poskytovat všem stejnou, a hlavně stejně kvalitní. Proto je důležitá příprava již ve školách.

Čím se budete snažit voliče oslovit, jak je chcete přesvědčit, aby volili kandidátku KSČM?

Voliče se budu snažit přesvědčit tím, že poukážeme na zájem o lidi, o jejich problémy a snahu o jejich řešení.

Jana DUBNIČKOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.2, celkem 5 hlasů.

Jana DUBNIČKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama