Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Sněmovna bude poprvé bez levice

Volby do Poslanecké sněmovny skončily debaklem levice. V dolní komoře poprvé za dobu samostatné ČR nebudou sociální demokraté ani komunisté. Vítězství slaví koalice Spolu, vládní hnutí ANO skončilo těsně druhé, koalice Pirátů se STAN třetí před hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Další strany se do Sněmovny nedostanou.

Volební účast byla necelých 65,5 %, v minulých sněmovních volbách dosáhla 60,84 %. Proti předchozím volbám v roce 2017 přišlo zhruba o 320 000 víc voličů a odevzdali přes 5,37 milionu platných hlasů. Letošní účast, pokud jde o sněmovní volby, byla třetí nejvyšší.

Vítězem voleb se stala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), která vyhrála v sedmi krajích a v Praze. Celkem jí dalo hlas 27,78 % voličů, což bylo 1,493 905 lidí. Představovalo to o 358 503 hlasů více, než kolik dostaly ODS, KDU-ČSL a TOP 09 dohromady v roce 2017, kdy kandidovaly samostatně. Koalice Spolu letos získala 71 mandátů. Z toho ODS obsadí 34 křesel, to je o devět víc než v minulých volbách, TOP 09 má 14 mandátů, polepší si tak o sedm křesel, a lidovci 23, což je o 13 víc než měli.

Koalice Spolu vyhrála letošní volby nad hnutím ANO o 0,67 %, což představovalo 35 765 hlasů. Byl to nejtěsnější rozdíl mezi vítězem a druhým v pořadí v historii obsazování dolní komory Parlamentu.

Hnutí ANO oslovilo 27,12 % voličů. Dostalo 1,458 140 hlasů, o 41 973 méně než v roce 2017 a ve Sněmovně obsadí 72 křesel. V končícím volebním období ho v dolní komoře zastupuje 78 poslanců.

V pořadí třetí skončila koalice Pirátů a Starostů, která dostala 839 776 hlasů. Před čtyřmi lety tato samostatně kandidující uskupení dostala dohromady o 31 226 hlasů méně. Celkem koalici Pirátů a Starostů letos volilo 15,62 % voličů, což představuje zisk 37 mandátů. Starostové si oproti minulým volbám výrazně polepší, a to ze šesti na 33 mandátů. Naopak Piráti značně tratí, zatímco po volbách v roce 2017 se jich do Sněmovny dostalo 22, letos pouze čtyři.

Posledním uskupením, které se dostalo do Sněmovny je hnutí SPD Tomia Okamury, které zaznamenalo ze sněmovních stran nejmenší úbytek. Letos ho volilo 513 910 voličů, což bylo o 24 664 lidí méně než před čtyřmi lety. Svůj hlas mu dalo 9,56 % voličů, v dolní komoře tak obsadí 20 křesel, což je o dvě méně než v minulých volbách.

Vedení KSČM rezignovalo

Před branami dolní komory zůstalo hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty se ziskem 4,68 % hlasů, ČSSD, kterou volilo 4,65 % voličů a také KSČM, které dalo svůj hlas 3,60 % voličů. Sociální demokraté dostali letos 250 397 hlasů, o 117 950 méně než při minulých sněmovních volbách. KSČM letos volilo 193 817 lidí, což je o 199 283 méně než před čtyřmi lety. V roce 2017 měli komunisté 7,76 % a 15 mandátů.

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip a všichni členové vedení KSČM v reakci na výsledky voleb rezignovali na stranické posty. »Rezignoval i celý výkonný výbor KSČM, ale až k datu mimořádného sjezdu 23. října,« řekl Filip novinářům. Řízením KSČM jsou pověřeni dosavadní první místopředseda Petr Šimůnek a dosavadní místopředseda Václav Ort.

Filip výsledek voleb označil za zdrcující porážku. »Jsem velmi zklamán, protože je to opravdu velký neúspěch. Lidé se rozhodli pro jiné politické strany. Je to problematické i kvůli tomu, že se žádná levicová strana do Sněmovny nedostala, a to bude v tom dalším období problém nejen pro KSČM,« uvedl.

Mrzí ho, že se nesjednotily levicové síly a lidé zvolili jiná řešení. »Uvidíme, jak to liberálně-konzervativní řešení, které vzešlo z voleb, bude fungovat ve prospěch občanů, a jak dlouho nebudou lidé vnímat nedostatek levicových návrhů,« řekl odstupující předseda komunistů. Cílem KSČM bylo podle něj dosáhnout podobného výsledku jako v minulých volbách. Poslední průzkum agentury Median komunistům předpověděl zisk 4,4 %. »Velmi mě to překvapilo, protože před několika týdny i průzkumy veřejného mínění oscilovaly kolem pěti procent. Když jsem se setkával s občany, tak ani na náměstích ani na ulicích při osobní kampani tomu nic nenasvědčovalo. Jednou z možných příčin je únava ze stávajících politických stran,« sdělil Filip, kterému se podle jeho slov nepodařilo překlenout rozpory mezi levicovými stranami.

»Sociální demokracie nebyla ochotna zrušit Bohumínské usnesení. Pokud to lidem nevadí, že nebude levice, je to jejich rozhodnutí. Ale zúžení politického spektra na konzervativce a liberály se mi jeví jako dlouhodobě nemožné a vede to k poruchám, které vidíme například v Polsku,« konstatoval.

KSČM rozhodně nekončí v propadlišti dějin

Důvody konce KSČM ve Sněmovně probere mimořádný sjezd za dva týdny. Kandidaturu na předsedkyni KSČM oznámila europoslankyně Kateřina Konečná. Voličům poděkovala za to, že i přes antikomunistickou kampaň, která tady byla vedena, přišli k volbám a dali svůj hlas KSČM. »Přestože je to méně, než jsme si samozřejmě přáli, pořád to jsou stovky tisíc lidí, kteří komunistům věří,« řekla Konečná novinářům.

Volby byly podle ní referendem o Andreji Babišovi, na což levice tvrdě doplatila. »A co hůř, vzhledem k rozložení nové Poslanecké sněmovny na to doplatí občané, a to tím, že se jim bude žít hůř,« uvedla.

Výsledek voleb je podle ní pro KSČM »obrovská zásadní prohra«. »Rozhodně to nehodlám zakrývat nějakými planými řečmi, analýzy nám to předpovídaly, ale bohužel byla nechuť cokoli zásadně měnit,« dodala Konečná. Avizovala, že je se svým týmem připravena okamžitě začít pracovat na tom, aby »tento strašný výsledek byl odrazovým můstkem směrem vzhůru«.

Komunisty podle ní nečeká nic než tvrdá práce. »Musíme se stát opět čitelnou, radikálně levicovou stranou, která nedělá politiku v malostranských palácích, ale mezi lidmi, ať už fyzicky na ulicích nebo na sociálních sítích. Nejsme stranou ústupků, ale neústupné obhajoby občanů, které tento režim dohnal na dno,« prohlásila Konečná. Před obecními volbami v příštím roce chce oslovit s nabídkou spolupráce všechny levicové politické i společenské organizace. S odkazem na lidovce Konečná zmínila, že návrat není v českém prostředí nereálný. »KSČM rozhodně nekončí v propadlišti dějin a každý tunelář, asociál nebo nadnárodní korporace o nás ještě uslyší,« slíbila.

Kateřina KONEČNÁ poslankyně Evropského parlamentu za KSČM.

»Levicová politika není a nikdy nebude mrtvá a v této republice ji vždy radikálně prosazovala pouze KSČM. Vraťme se ke kořenům, dělejme naši politiku čitelnou, buďme mezi lidmi, obsaďme sociální sítě. Když nepřišli lidé za námi, my musíme jít za nimi,« prohlásila kandidátka na předsedkyni strany.

Podobně jako výkonný výbor strany se zřejmě zachová i vedení středočeské KSČM. »Předpokládám, že budeme volit obdobný postup,« řekl předseda středočeské KSČM Stanislav Grospič. KSČM ve středních Čechách volilo 3,4 % lidí, před čtyřmi lety to bylo 7,2 %. Strana přišla v regionu o dva poslance, kromě Grospiče Sněmovnu opouští také Miloslava Vostrá.

Podle Grospiče byly nynější sněmovní volby referendem mezi pravicovými stranami a vládou předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Příčinu neúspěchu vidí také ve vlně antikomunismu, na které se podle něj podílela i média. »Tomu odpovídal výsledek voleb,« dodal.

Vláda zaplatila za poslední rok

»Sociální demokracie zaplatila část ceny za účast ve vládě, jakkoliv jsme prosadili spoustu pozitivního. Už jsme nestihli trend otočit jako koaliční partneři z hnutí ANO, kteří asi také úplně nesplnili to, co očekávali (ve volbách). Celá vláda zaplatila za poslední rok, takhle to vidím já,« prohlásil po volbách předseda ČSSD Jan Hamáček. Zároveň oznámil, že rezignuje.

Předseda ANO Andrej Babiš označil zisk hnutí ANO za skvělý výsledek. Nepočítal ale s tím, že ANO prohraje. Podle Babiše se uvidí, zda se prezident Miloš Zeman rozhodne ho pověřit sestavením vlády. Pokud se tak stane, osloví Babiš hned koalici Spolu. Vyloučil jednání s Piráty.

Koalice Spolu a Pirátů se STAN dají ve Sněmovně většinu a už v sobotu večer podepsaly memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. Podle předsedy ODS Petra Fialy Zeman většinu nemůže ignorovat »Obě demokratické koalice mají většinu a mají šanci postavit většinovou vládu. Toto je změna, my jsme změna, vy jste změna,« pronesl po ukončení voleb.

»Vy jste odpískali konec a já vám za to neskonale děkuju! Teď je naším společným úkolem sestavit vládu, která přinese změnu,« přidala se předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka vyslovil přání, aby prezident Zeman respektoval vůli, která vzejde z voleb. »Pokud ta vůle řekne, že tady naše dvě koalice mají více jak 101 mandátů, tak aby i podle toho konal z hlediska toho, koho pověří sestavováním vlády a koho následně pověří premiérem,« uvedl.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš pogratuloval koalici Spolu k vítězství. »Pokud jde o počet poslanců v naší koalici, voliči rozhodli a nezbývá to než respektovat,« uvedl.

»Vypadá to, že Andrej Babiš fakt končí. A to je to, o co tu celou dobu opravdu šlo,« uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Šéf SPD Tomio Okamura ocenil, že jeho hnutí si udrželo své pozice.

U Čechů v zahraničí zvítězili Piráti a STAN

Češi v zahraničí nejvíce volili do Sněmovny koalici Pirátů se Starosty, která získala polovinu všech odevzdaných hlasů. Druhá byla koalice Spolu, která obdržela třetinu hlasů. Hnutí ANO zůstalo těsně pod pětiprocentní hranici, ostatní kandidující strany a hnutí skončily hluboko pod ní.

Piráty se Starosty volilo 50,47 % ze zhruba 13 236 voličů, kteří hlasovali na ambasádách v cizině. Koalice Spolu dostala 34,26 % hlasů. ANO obdrželo od Čechů v zahraničí 4,99 % hlasů, hnutí SPD 2,19 %. Sociální demokraté, přestože vedou ministerstvo zahraničí v osobě Jakuba Kulhánka, dostali 1,52 % hlasů. Předstihli je Zelení s 1,85 % hlasů i Trikolóra a Přísaha, které dostaly shodně 1,6 %. Komunisté obdrželi v cizině 0,37 % hlasů.

Při minulých sněmovních volbách u voličů v zahraničí vyhrála TOP 09 s 26 % hlasů před Piráty s 19,5 % hlasů a ODS s 12,5 % hlasů. ANO skončilo čtvrté se ziskem 7,6 % hlasů.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 48 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


janovec68
2021-10-12 16:10
Na tomhle je nejhorší to, že pánové jako Filip nebo Grospič budou
klidně dál vykládat, že kšeftování s Babišem bylo to nejlepší, co
KSČM mohla udělat, a že tím zachránili ČR před vládou pravice.
Evidentně nezachránili. V závěru kampaně jste dostali vy a ČSSD
dáreček v podobě Pandora Papers. Ten jste vůbec zvednout nedokázali,
nepochopili jste, že levicoví voliči vám utekli právě zejména k
hnutí ANO a na co jiného by měl levicový volič slyšet než na to, že
si miliardář kupuje za nezdaněné peníze zámečky ve Francii a činí
tak přes několik firem v daňových rájích jako Panenské ostrovy?
Místo toho jste najeli na společnou vlnu s ANO, že se jedná kampaň
pravicových stran. Ale věřte, že voličům Spolu zrovna tohle na
Babišovi vadí ze všeho nejméně, protože velká část z nich tam
nejspíš daní taky...
fronda
2021-10-12 02:49
velkymaxmilian: Jedině komunistům se podařilo překonat
vykořisťovatelské systémy. Zkrotlí socialisté se přikonili k
bismarckovskému sociálnímu státu, což je konzervativní koncepce.
Možná že se díky drobkům spadlým ze stolu vrchnosti maji běžní
obyvatelé nejbohatších kapitalistických zemí celkem slušně, ale
jenom proto, že drancujete celou planetu a způsobujete bídu v
rozvojových zemích.
fronda
2021-10-12 02:43
marin: Teď budou ve vládě nastrčené figurky a řídit to budou pořád
miliardáři, jak to tak v kapitalismu bývá.
fronda
2021-10-12 02:41
manitius: Nepovedlo se vám nic. Nám to prohráli funkcionáři KSČM. Ale
není všem dnům konec.
yucon.fox
2021-10-11 21:32
Maxi, došlo vám někdy ve vaší namyšlenosti, že se mnohým můžete
jako odpad jevit vy?
svaty_vaclav
2021-10-11 21:19
Zvlášť se vždycky těším na příspěvky velkymaxmilian až nám
napíše svoje další stanovisko k socanům jako vůl (tuhle tady
velkymaxmilian sděloval, co jako vůl nenapsal).
velkymaxmilian
2021-10-11 19:21
@manitius:"Revoluční" hnutí v podání Kremlu tupé
kopírováné v sovětských středoevropských gubrniích kolaborantskými
patajemi skončilo na smetišti, o tom žádná... Sociální hnutí v
podání sociálně demokratických a křesťanských stran musí nadále
pokračovat, pochopitelně i u nás. Na osoby, které s tímto
konstatováním mají problém je nutno pohlížet jako na asocialní
odpad!
marin
2021-10-11 17:11
Mnoha lidem vadilo, že nás jako premiér řídi miliardář a celou dobu
mu okopávali kotníky za pomoci médií. No tak teď nám budou třeba
vládnout ti, co nemají nic do huby. Gaudete!
yucon.fox
2021-10-11 15:13
Vidíte, manitiusi, jak jsou komunistické myšlenky pevné. Trvalo to tak
dlouho i za vydatné pomoci samotného vedení KSČM.
manitius
2021-10-11 06:22
Na jedné straně je smutné, že trvalo třicet let vymést komunisty z
parlamentu, na druhé straně je hezké, že si touto porážkou dali
dárek ke stému výročí. Bohužel, bude ještě pár let trvat, než
taky vymizí nostalgičtí podporovatelé komunistů a celé revoluční
hnutí budeme chápat jako zatuchlý omyl minulého století.
svaty_vaclav
2021-10-11 03:04
Jen se tady antikomunisti vyšklebujte a pošklebujte nad výsledky voleb a
nad komunisty. Ukázalo se, že lidé v rozbitém Československu
potřebují jako prase drbání svou novou sociální zkušenost s
kapitalismem, jako ji měli lidé po 2. sv. válce a v roce 1948, kdy
masově volili komunisty. Dnes nově nastupující politická vládní
koaliční klika vám tuto novou sociální zkušenost mileráda poskytne
po listopadovém puči 1989 a po volbách 2021. Blíží se světová
hospodářská krize, superinflace, nezaměstnanosti a chudoby je také
dost atd. Není třeba „výhody“ kapitalismu vyjmenovávat. Ještě
budete vzpomínat na komunisty, až začnou nové kapitalistické
rozkrádačky národního majetku atd., hospodářské problémy v
zadluženém státě, a protilidové a protistátní kroky nové vládní
kliky v rozbitém Československu. Těším se na slovesnou
antikomunistickou tvorbu místních antikomunistů. Zvlášť se těším
na příspěvky velkymaxmilian až nám napíše svoje další stanovisko k
socanům jako vůl (tuhle tady velkymaxmilian sděloval, co jako vůl
nenapsal).
fronda
2021-10-10 22:43
Díky, pane Filipe, díky, profilipovští funkcionáři, tak tohle se vám
tedy vážné povedlo. Hlavně to nesvádějte na voliče, je to pouze a
jen vaše vina. Teď by byla slušnost KSČM alespoň významně finančně
podporovat, peněz jste si nahrabali dost.
smiricky.jan
2021-10-10 22:16
Je jistě žádoucí, aby byla levice v politickém spektru zastoupená.
Ale musí to být demokratická levice, ne strana, která se už svým
názvem hlásí k množství totalitních zločinů, které nejen u nás
komunisté napáchali. V tomto případě je samozřejmě dobře, že
pohrobci vrahů z padesátých let a normalizačních vlastizrádců z
Poslanecké sněmovny vypadli.
Vladimir.novak1
2021-10-10 21:53
Blbost,mladí komunisté jsou naočkováni těmi starými a za pár let jim
život ukáže,zač je toho loket.Zatím se hnípali ve svých ideích a
snili o povýšení v rámci této strany.Nakonec,jejich články byly
úsměvné, někdy i odstrašující.Ovšem zlatá kachna je v ČR pouze
dočasná a ta nebude trvat věčně,a ano,návrat komunistů je možný.
Gartouzek
2021-10-10 20:44
Stanley, vy máte bohaté osobní zkušenosti s pitím na žal? Kdo se
více blíží k pravdě, si můžeme napsat po příštích parlamentních
volbách. // Že prořídne důchodcovské jádro KSČM? KSČM to jen
prospěje, tím se omladí. Myslím si, že zato pravicové jádro
zestárne.
stanley58
2021-10-10 19:55
gartouzku, asi od včerejška hodně pijete na žal a už nevíte, co
píšete. Přestaňte pít a pak nebudete ani psát takové nesmysly. Já
jen abyste se zbytečně neztrapňoval.
stanley58
2021-10-10 19:51
gartouzku, jste vedle jak ta jedle. Proti komunistům žádní pravičáci
nebojovali, jak píšete. U vás bylo jasné, že jste sami odcházeli z PS
na smetiště. Pravice si dala pouze za úkol, získat více mandátů,
než babiš. Schválně nepíši "ano", protož ano je pouze
babiš. Jakmile skončí babiš v politice, bude končit i ano. Pokud po
letošních volbách skončí babiš v politice, za 4 roky ve volbách do
PS bude mít ano hodně pod 20%. A tehdy se vrátí i čssd do sněmovny,
protože se k ní vrátí jejich bývalí voliči, kteří přeběhli k
ano. Jen ale moc nečekejte, že se vrátí někteří i k vám. Po 4
letech to vaše důchodcovské jádro hodně prořídne.
Gartouzek
2021-10-10 19:51
Z určitého pohledu bude levice i nadále v parlamentu. Definice levice a
pravice je nepevná. Co je v jedné zemi považováno za levicovou politiku
může být v jiné označováno jako pravicová. Pojem levice a pravice je
odvozen od zasedacího pořádku v parlamentu. Ten si určují poslanci
sami. Komunisté zasedali nejvíce nalevo od předsedajícího. Jejích
místa nezůstanou prázdná, někteří poslanci budou sedět na jejich
místech a novináři i politici budou potřebovat i nadále hodnoticí
škálu na ose levice-pravice. Je jen otázkou času, kdy novináři
začnou nevyhraněné pravičáky sedící nalevo nálepkovat jako
levičáky. K tomu přispějí i vyhranění pravičáci sedící napravo
od předsedajícího. Levice tak z parlamentu nezmizí, jen bude mít jinou
kvalitu.
jiri.kubalek
2021-10-10 19:38
No, levice podporující 3,5 roku zkorumpovaného miliardáře není
žádná levice. I proto už ve sněmovně nebude.
Gartouzek
2021-10-10 19:33
Pravičáci bojovali proti komunistům a Babišovi, bojovali o moc. Nyní
tu moc budou mít. Co dál? Základem pravičáků je soutěživá dravost
a tak lze očekávat, že pravicové strany začnou bojovat mezi sebou, aby
si každá urvala co největší podíl moci. Co si lidé zvolili, to budou
mít.
1 | 2
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama