Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Ministr obrany odmítá pietní místo u Štěpánky

Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) odpověděl 30. září na písemnou interpelaci tehdy ještě poslance Lea Luzara (KSČM) ve věci snah o prohlášení za pietní místo nacistického kříže u rozhledny Štěpánka v Jizerských horách. Ministr možnost zřízení pietního místa odmítl.

Luzar se na ministra obrany obrátil letos v srpnu na základě podnětů, jež vyplynuly z rozhovorů a článků o nebezpečí znovuvztyčení kamenného nacistického Železného kříže 1939 II. stupně na území KRNAP v Kořenově zveřejněných v Haló novinách a v časopise Národní osvobození. Ve své interpelaci žádal, aby ministr odmítl žádost Zastupitelstva obce Kořenov, které usiluje o prohlášení prostoru u tohoto kříže za pietní. Kořenovští zastupitelé se takto usnesli na svém jednání dne 14. října 2020.

Leo Luzar (KSČM).

»Starosta obce Kořenov pan Luboš Marek se skutečně obrátil na ministerstvo obrany se žádostí o vydání písemného souhlasu se zřízením pietního místa, které mělo být zřízeno z bývalého kamenného pomníku ve tvaru Železného kříže s hákovým křížem uprostřed,« uvedl svůj dopis Metnar. Starosta Marek tak učinil prostřednictvím Krajského úřadu Libereckého kraje a žádost byla Odboru pro válečné veterány ministerstva obrany doručena dle Metnarova sdělení 4. března 2021.

V odpovědi je uvedeno, že pietní místo tak, jak bylo v žádosti koncipováno, nenaplňuje definici válečného hrobu (pietního místa), která je v obecné rovině stanovena paragrafem 2 odst. 2 zákona č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech a pietních místech, a o změně zákona č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Tato definice zní: »Válečným hrobem je pro účely tohoto zákona i pietní místo, kterým se rozumí pamětní deska, pomník, památník nebo obdobný symbol připomínající válečné události a oběti, které zahynuly v důsledku aktivní účasti ve vojenské operaci nebo v důsledku válečného zajetí, anebo oběti osob, které zahynuly v důsledku účasti v odboji nebo vojenské operaci v době války.« Souhlasné stanovisko se zřízením válečného hrobu proto ministr vydat nemůže a Luzara ubezpečil, že »ani v budoucnu vydáno nebude«.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 36 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-10-16 10:31
Ty už náckové rozmlátili.
stanley58
2021-10-16 01:39
A co ty bolsevicke?
fronda
2021-10-15 22:34
Nebylo by nejlepší tyhle nacistické památky rozmlátit?
velkymaxmilian
2021-10-15 12:44
Ministr obrany Metnar má dosti bujnou fantazii, když údajně napsal, že
ve středu kříže je svastika. Ano byla tam v roce 1945 poté byla
odsekána, a kříž shozen na úbočí kopce Hvězda. Když jej spolek
"Jizeran" před lety instaloval na původní místo tak tam
logicky svastika také nebyla. PS: Otázkou je zda bujnou fantazii má
skutečně Mentar nebo se jedná o "iniciativu" autorky (mh),
což není složité rozšifrovat...
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama