Reklama
Ruský prezident Vladimir Putin. FOTO - Wikimedia commons

Putin: Závody ve zbrojení odstartovaly USA

Závody ve zbrojení jsou »na pochodu« a odstartovalo je americké odstoupení od smlouvy o protiraketové obraně (ABM) na počátku tisíciletí, prohlásil ve středu ruský prezident Vladimir Putin.

Zároveň poznamenal, že Moskva je ohledně odzbrojování připravena na konstruktivní jednání s Washingtonem. Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem se podle Putina díky společným zájmům jednou zlepší. Kreml má s americkým prezidentem Joe Bidenem poměrně stabilní pracovní vztah, dodal ruský prezident.

Putin to řekl na energetické konferenci v Moskvě s odkazem na smlouvu, kterou podepsali v roce 1972 lídři Ruska a USA. Spojené státy od dohody v roce 2002 odstoupily. »Jsme připraveni mít na zřeteli objektivní okolnosti a zahájit v této věci konstruktivní dialog,« citovala Putina agentura TASS.

Rusko předstihlo Američany

Prezident dále prohlásil, že ačkoli má Rusko nové zbraně, v jejichž vývoji podle něj předstihlo poprvé v historii USA, tak jimi nikoho neohrožuje a je připraveno jednat o snížení počtu útočných zbraní. »Naše systémy létají rychlostí vyšší než 20 machů (dvacetkrát rychleji než zvuk). Nejsou jen hypersonické, jsou to mezikontinentální rakety,« potvrdil Putin, podle kterého USA vyvíjejí hypersonické zbraně, které dosahují trojnásobné rychlosti zvuku. Zároveň podle něj není zapotřebí »nic hrotit«, ale je naopak třeba zahájit »věcné rozhovory«.

Prezident ale ve své řeči upozornil rovněž na aktuální fakt, že v Moskvě ve středu skončila svou třídenní oficiální návštěvu náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová. »Ona a její ruští kolegové jednají o našich dalších kontaktech s prezidentem Bidenem. Takže se současnou (americkou) administrativou máme poměrně konstruktivní vztahy,« dodal v této souvislosti vstřícně.

Poslední den návštěvy se americká diplomatka setkala se zástupcem šéfa prezidentské kanceláře Dmitrijem Kozakem a s Putinovým poradcem pro zahraniční politiku Jurijem Ušakovem.

Současné americko-ruské vztahy bývají označovány za nejhorší od konce studené války, zhoršily se mj. kvůli ukrajinské krizi, válce v Sýrii nebo směšným obviněním, že se Kreml vměšuje do amerických voleb. Spory panují také ohledně fungování diplomatických misí včetně počtu diplomatů, kteří mohou na ambasádách působit. Americká náměstkyně už v pondělí uvedla, že hlavním tématem bude navázání »stabilních a předvídatelných« vztahů mezi oběma zeměmi.

Podle Putina se tedy rusko-americké vztahy jednou zlepší díky společným zájmům obou zemí. »Vycházím z faktu, že základní zájmy obou států v oblasti bezpečnosti, snižování počtu strategických útočných zbraní, v boji proti terorismu, proti praní špinavých peněz, včetně daňových rájů, ve stabilizaci energetických trhů - všechny tyto naprosto objektivní věci, společné zájmy, způsobí, že se naše vztahy tak či onak zlepší a americký politický establishment přestane o rusko-amerických vztazích spekulovat,« uzavřel šéf Kremlu.

Putin se ale týž den vyjádřil i k novému ruskému držiteli Nobelovy ceny za mír. Zisk této prestižní ceny podle něj neznamená, že by šéfredaktor listu Novaja Gazeta Dmitrij Muratov nemohl být prohlášen za »zahraničního agenta«…

Muratov minulý týden obdržel ocenění společně s filipínskou novinářkou Mariou Ressaovou za boj za svobodu slova. V Rusku totiž podle Západu v poslední době sílí potlačování nezávislých médií a mezi nástroje represí patří i onen zákon o zahraničních agentech, připomněla agentura AFP. Otázka je, nakolik toto stanovisko bude po vůli právě Bílému domu… »Pokud neporuší ruský zákon a nezavdá příčinu k tomu, aby byl prohlášen za zahraničního agenta – pak se to nestane,« dodal alespoň v závěru k tomuto tématu ruský prezident na Muratovovu adresu podle ČTK.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 25 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama