Reklama
Tři studie o Salmovi. FOTO – archiv J. JAROŠE NICKELLIHO

Má prognóza restituce Salmů byla přesná

Roku 2007 ve Svobodných novinách, v 1. čísle za leden-březen, jsem napsal stať »Dcery Salmovy před dějinami neuspějí«. Tehdy jsem byl v regionu i celostátně označován za idiota, nepřejícníka, závistníka a šiřitele lží a výmyslů. V televizi jsem byl označen za blbce a hysterika. Televize mi nikdy nedala možnost obhajoby.

Roku 2021 – za 14 let – se má prognóza naprosto vyplnila. Vyplnily ji  nejvyšší soudy, od nichž se předem očekávalo, že vrátí pohrobkům protektorátu miliardové majetky. Média pěla oslavné ódy na slovutný rod a přála mu zdar v návratu majetků. Památkáři, hyperbolou řečeno, už nesli rodině zámek na stříbrných mísách a vyhazovali kastelánku za protirestituční postoj... Všichni odpůrci byli označeni šmahem za bolševiky a nepřátele šlechty.

Škoda, že se toho dnes nedožila nacistická nevěsta Ida Salmová. Dočkala se jen porážky u Nejvyššího správního soudu. Porážky u Ústavního soudu se alespoň dočkala její mladší sestra.

A rovněž nekorektní a zloděje protokolů svým způsobem kryjící úřad města jejich bývalého panství. Boží mlýny mlely – až domlely...

Úřady se chytají za ustarané hlavy a mlčí nebo zamlžují Stalingrad restituentů. Až se blanenský okres jednou probudí z dogmatického spánku o takzvané restituci Salmů, zjistí, jakému osudu ušli jeho pracující, i správcové státního i obecního majetku.

Jiří JAROŠ NICKELLI, Společnost Ludvíka Svobody, Brno


(Autor je potomek ruského legionáře, udaného gestapu sudetským Němcem, nacistou, vrchním účetním knížecího velkostatku Rájec, a příbuzný odbojářů zahynulých v Osvětimi a na sekyrárně Pankrác)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 33 hlasů.

Jiří JAROŠ NICKELLI

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-10-18 21:46
To je jen první krok. Dále bude nutné zrušit všechny
"restituce", včetně církevních. A samozřejmě také
privatizaci.
velkymaxmilian
2021-10-18 13:26
Ústavní soud České republiky smetl restituční nároky rodu Salmů ze
stolu svým nálezem již v KVĚTNU 2021. Zabývat se tím v Haló
novinách pomalu po pěti měsících je stěží pochopitelné...
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama