Reklama
Štěpánka Ranošová na archivním snímku z roku 2016, kdy slavila 90. narozeniny. Blahopřát jí přišli přátelé Karel Šesták (na snímku), Tamara Galynina a herec Pavel Handl. FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ

Štěpánka Ranošová slaví pětadevadesátiny

Čtrnáctého října oslavila krásné životní jubileum významná česká herečka a recitátorka zasloužilá umělkyně Štěpánka Ranošová.

Štěpánka Ranošová se narodila 14. října 1926 v Ostravě-Mariánských Horách, patří k nestorům československého herectva. V roce 1996 získala ocenění Senior Prix, které uděluje Nadace Život umělce.

Známá byla hlavně v ostravském prostředí, kterému zůstala celoživotně věrna. V tamních divadlech ztvárnila stovky divadelních rolí, z nichž dlužno vyzvednout alespoň Matku Kuráž, do níž jsou obsazovány nejvyzrálejší herečky. Celostátně známou se stala díky roli zarputilé statkářky Poštulkové v televizním seriálu Kamenný řád, který je součástí zlatého fondu Československé televize. V této roli herecky excelovala. Ranošová dostala i další příležitosti, například v seriálech Haldy, Stavy rachotí, Bez ženské a bez tabáku, Dispečer, ve filmu Nikola Šuhaj loupežník a také v divácky oblíbených Bakalářích apod. Hojně spolupracovala s rozhlasem, kde uplatnila svůj jedinečný přednes a práci s jazykem.

Štěpánka Ranošová je ženou ryzího charakteru, nepřevlékla »kabát« a stále se hlásí k autentické levici. Aktivně se účastnila mnohých akcí KSČM a vlasteneckých organizací v Moravskoslezském kraji, často na nich vystupovala s kulturní vložkou – lidé ji mohli vidět a slyšet na Slavnostech česko-slovenské vzájemnosti, Prvních májích, na besedách, Vratimovském odborném semináři či akcích k výročí osvobození od fašismu. Haló noviny se připojují k řadě gratulantů a přejí jubilantce pevné zdraví a dlouhá léta!

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 21 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama