Reklama
Ilustrační FOTO - Haló noviny

Noví páni chtějí osekat rozpočet

Vznikající vláda chce podle kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun.

Návrh rozpočtu končící vlády Andreje Babiše (ANO), který počítá se schodkem 376,6 miliardy korun, dosavadní opoziční koalice ve Sněmovně nepodpoří. Česko by tak do příštího roku vstoupilo v rozpočtovém provizoriu, které by trvalo v řádu týdnů až dvou měsíců, uvedl Fiala v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

»Nemůžeme podpořit tento rozpočet (Babišovy vlády), protože bychom vědomě podporovali další růst inflace a zdražování,« tvrdí předseda ODS. Ušetřit by chtěl na provozních výdajích státu. »Dal bych každému ministrovi za úkol, aby ve svém resortu našel provozní úspory ve výši šesti procent. Kdybychom tyto úspory měli, tak jsme schopni ten deficit rozpočtu skoro o 100 miliard snížit,« řekl Fiala.

Úspory by se netýkaly mzdových nákladů, ale například neinvestičních nákladů, kde lze uspořit podle Fialy zhruba 20 miliard korun, nebo neinvestičních výdajů pro podnikatelské subjekty, kde by bylo možné ušetřit deset miliard.

Petr Fiala. FOTO - Wikimedia commons

Návrh rozpočtu Babišovy vlády, který připravilo ministerstvo financí, počítá po úpravách se schodkem 376,6 miliardy korun. S návrhem nesouhlasila koaliční ČSSD, která požadovala větší nárůst platů hasičů, policistů, vojáků, učitelů i pracovníků v sociálních službách.

Prioritami dosavadního rozpočtu jsou podle ministerstva financí investice za 218 miliard, růst důchodů o 805 Kč, zachování nižšího patnáctiprocentního zdanění zaměstnanců, opětovné zvýšení slevy na poplatníka o 3000 Kč nebo podpora vědy a výzkumu. Platy učitelů by měly příští rok meziročně stoupnout o 3,5 procenta, a příští rok tak průměrný plat učitele bude zhruba 47 000 korun. Rozpočet zároveň počítá s navýšením platby za státní pojištěnce o 200 Kč na 1967 Kč měsíčně. Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem půl bilionu korun, ministerstvo financí jej ale očekává kolem 400 miliard korun. Vloni skončil rozpočet se schodkem 367,4 miliardy korun.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 14 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmhad
2021-10-19 08:02
průměrný plat učitele bude zhruba 47 000 korun - u řady škol je již
dnes nutné rozšiřovat parkoviště, aby ti dříve chudí kantoři měli
kam dávat své kočáry. Vím, že jejich práce je dnes obtížná, ale
jako všude by se odměna měla odvíjet od výsledků práce. A ne všude
vyrábí kvalitní studenty.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama