Reklama
Trojice tchajkonautů. FOTO - Wikimedia commons

Trojice tchajkonautů úspěšně v Nebeském paláci

Čínská loď Šen-čou 13 v sobotu úspěšně přistála s tříčlennou posádkou na základním modulu budované čínské vesmírné stanice Tchien-kung (Nebeský palác). Let z čínského kosmodromu Ťiou-čchüan trval zhruba šest a půl hodiny, informovala agentura Nová Čína.

Tříčlennou posádku, která odstartovala z čínského kosmodromu Ťiou-čchüan, tvoří 55letý Čaj Č'-kang, který je velitelem, 41letá tchajkonautka Wang Ja-pching a její rovněž 41letý kolega Jie Kuang-fu. Trojice na stanici stráví pro Čínu zatím rekordních šest měsíců. Tak dlouho v kosmu nepřetržitě dosud nepobýval žádný čínský tchajkonaut. Posádka bude modul dál zprovozňovat a připravovat na budoucí rozšíření stanice.

První Číňanka od roku 2013

Raketa Dlouhý pochod 2F se vznesla s lodí Šen-čou 13 z kosmodromu na severozápadě Číny v 18.24 SELČ, tedy už v sobotu 24 minut po půlnoci místního času. Wang je nejen první ženou, která zavítala na novou čínskou vesmírnou stanici, ale také první Číňankou ve vesmíru od roku 2013. Čaj i Wang už ve vesmíru byli, Jie letí poprvé.

Čínská loď Šen-čou 13. FOTO - Wikimedia commons

Vedle zprovozňování základního modulu stanice Tchien-che (Nebeská harmonie), který Čína poslala na oběžnou dráhu na jaře, čekají Čaje, Jiea a Wang během půlroční doby také různé vědecké experimenty. Práce budou zahrnovat i přípravu na připojení zbývajících dvou modulů stanice. V rámci těchto prací jsou naplánovány i dvě nebo tři pracovní směny v otevřeném kosmu.

Zajímavý test

Zajímavým testem má být »manuální« přemístění zásobovací lodě Tchien-čou-2 (Nebeská loď-2) pomocí robotického ramene z jednoho spojovacího uzlu ke druhému. Tato loď se k Tchien-che připojila už koncem května. Čína vypustila Tchien-che 28. dubna a Tchien-čou-2 tam o měsíc později dopravila zásoby paliva, jídla a vybavení. První, tříčlenná posádka na Tchien-che přiletěla 17. června a následující tři měsíce základní modul oživovala, testovala a připravovala na rozšiřování stanice. Příští rok by komplex měly doplnit moduly Wen-tchien a Meng-tchien. Dokončená stanice bude mít přibližně pětinovou hmotnost ve srovnání s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS).

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 15 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama