Reklama
Svatyně Jasukuni. FOTO - Wikimedia commons

Dar válečným zločincům

Nový japonský premiér Fumio Kišida poslal obětní dar do svatyně Jasukuni, považované Pekingem a Soulem za symbol japonského militarismu. Osobně se Kišida, jenž je v úřadu od října, do svatyně nevypravil, byl tam ale jeho předchůdce Jošihide Suga.

Obětní dar premiér poslal kvůli slavnosti, jež se koná na jaře a na podzim.

Fumio Kišida. FOTO - Wikimedia commons

Svatyně v centru Tokia je pietním místem, kde se uctívá 2,5 milionu japonských vojáků padlých v konfliktech od konce 19. století do roku 1945, ale také 14 lidí odsouzených po 2. světové válce za válečné zločiny. Úcta, již místu projevují japonští politici, vždy vyvolá nevraživost Pekingu a Soulu, kde každý pietní akt v Jasukuni připomíná krutosti a zvěrstva Japonců v Číně a na Korejském poloostrově v 1. půli 20. století. Kromě Kišidy dary poslali i dva ministři. Suga se nyní na místo vydal osobně. Ve svatyni nebyl od roku 2012, kdy se stal tajemníkem vlády Šinzóa Abeho. Ve funkci premiéra od roku 2020 ale dary posílal. Abe byl prvním premiérem, jenž do Jasukuni přišel osobně (2013), což kritizovaly Čína, Soul i USA.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 8 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama