Reklama

Poslance ubodal Ali Harbi Ali

Britská média zveřejnila jméno muže vyšetřovaného v souvislosti s páteční vraždou poslance Davida Amesse. Je to pětadvacetiletý Brit somálského původu Ali Harbi Ali. Ministryně vnitra Priti Patelová řekla, že se zvažuje poskytnutí policejní ochrany poslancům při pravidelném setkávání se s voliči.

Policie má na Aliho výslech čas do pátku. Nyní je zadržován na londýnské policejní stanici. Sir David Amess byl poslancem za Konzervativní stranu od roku 1983 a v pátek ho útočník zasáhl několikrát nožem, když byl na setkání s voliči v metodistickém kostele v Leigh-on-Sea v Essexu. O Aliho možné radikalizaci policie věděla a byl zařazen do preventivního programu, v němž dlouho nepobyl. Zapojení do programu je dobrovolné a není formou trestu. Ali byl původně označen za podezřelého z vraždy a zadržen v Essexu. Později byl zatčen znovu na základě zákona o terorismu a převezen do Londýna.

David Amess. FOTO - Wikimedia commons

Šokovaný otec, exporadce premiéra

V sobotu se také konalo posmrtné ohledání těla zavražděného poslance a policie prohledala tři londýnské adresy. Nůž použitý při útoku byl nalezen na místě činu. Aliho otec Harbi Ali Kullane byl v minulosti poradcem somálského premiéra. Řekl, že u něj byli členové protiteroristické jednotky a že je synovým zatčením šokován. »Jsem otřesen. To není, co bych očekával, ve snu by mne nic takového nenapadlo,« citovala ho AP.

Druhý poslanec v posledních letech

Amess je druhým zavražděným členem parlamentu v posledních letech. Roku 2016 byla zabita labouristická poslankyně Jo Coxová. Britská agentura PA uvedla, že opoziční labouristé a liberální demokraté už oznámili, že v doplňovacích volbách v Amessově obvodu nepostaví proti kandidátovi konzervativců vlastní uchazeče o poslanecký mandát. Stejně se zachovali konzervativci, liberální demokraté, UKIP a Zelení i v případě doplňovacích voleb po vraždě Coxové před pěti lety.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama