Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Většinu bitcoinů drží jen hrstka lidí

Nejvíce bitcoinů i přes jejich rostoucí popularitu stále drží jen hrstka lidí a firem. Zhruba třetina je v rukou 10 000 investorů. Podle agentury Bloomberg to konstatuje ve svých závěrech studie Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER).

Dohledat konečné majitele bitcoinů je obtížné, protože za mnohými účty se skrývají firmy, které je spravují jiným investorům. NBER se ale podařilo zjistit, že zprostředkovatelé ke konci loňského roku kontrolovali 5,5 milionu bitcoinů. Jednotlivci jich pak spravovali zhruba 8,5 mil.

Tisícovka největších investorů vlastní zhruba tři miliony bitcoinů. A koncentrace může být podle analytiků ještě větší, protože je možné, že některé největší účty kontrolují stejné společnosti.

Data ale také ukázala, že první bitcoiny držené na asi 20 000 adresách nepatří jedné osobě, nýbrž 20 000 různým lidem. Dříve se objevovaly dohady, že mnoho z nich vlastní údajný zakladatel této nejstarší a nejznámější kryptoměny na světě Satoši Nakamoto.

Ještě koncentrovanější než držitelé jsou podle studie těžaři bitcoinu. NBER zjistil, že deset procent největších těžařů kontroluje 90 procent výrobní kapacity bitcoinu. A 0,1 % těžařů (tedy asi 50) má pod kontrolou 50 % těžební kapacity.

Tak vysoká koncentrace činí bitcoin zranitelným. Tajná skupina těžařů nebo jeden těžař by totiž podle NBER mohl být schopen převzít kontrolu nad většinou sítě. Studie zjistila, že koncentrace těžařů klesá v reakci na strmý růst ceny bitcoinu. Nebezpečí podle ní pak vzroste v čase, kdy cena bitcoinu prudce klesne.

»Většinu zisků z dalšího přijetí bitcoinu si pravděpodobně mezi sebou nerovnoměrně rozdělí menší počet hráčů,« uzavírá NBER.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama