Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Průměrné stáří aut v Česku za dva roky stouplo o půl roku na 15,5 roku

Průměrné stáří osobních aut na českých silnicích za poslední dva roky stouplo o více než půl roku na 15,5 roku. Starší vozový park v rámci Evropy mají pouze Řecko, Rumunsko, Estonsko a Litva. Celoevropský průměr je 11,5 roku. Uvedl to Svaz dovozců automobilů.

Stárnutí způsobuje od roku 2019 propad prodeje nových vozů kvůli koronaviru a následně i nedostatku čipů. Zatímco nových aut se proti třem čtvrtletím roku 2019 letos prodalo o 15 procent méně, dovoz ojetin byl o téměř jedno procento vyšší a proti loňsku narostl o pětinu. Více než 21 procent dovážených ojetin přitom tvořily vozy starší 15 let.

Celkem je v tuzemsku registrovaných 6,263 milionu osobních aut, což je proti konci minulého roku nárůst o 133.000. Loni za celý rok přibylo 140.000 vozů.

Nejstarší kategorií vozidel v ČR zůstávají motocykly s průměrem 33,7 roku, za nimi skončily traktory s 32,7 roku. Nejmladší jsou naopak lehké užitkové vozy, tedy zejména dodávky, s průměrem 13,7 roku a autobusy se stářím 14,6 roku.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama