Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Klikatá cesta k uhlíkové neutralitě…

Britsko-nizozemská těžební společnost Royal Dutch Shell bude nadále potřebovat příjmy z prodeje ropy a zemního plynu, aby mohla financovat přechod k šetrnějším zdrojům energie. Pak prý bude i schopna zajistit, že do roku 2050 dosáhne takzvané uhlíkové neutrality.

V rozhovoru s BBC to řekl šéf podniku Ben van Beurden. Uhlíkovou neutralitou se rozumí, že by se do ovzduší ke stanovenému roku nemělo vypouštět více skleníkových plynů, než kolik jich může být technicky uskladněno, nebo kolik příroda může sama vstřebat.

Van Beurden s BBC hovořil v největší evropské rafinerii v Pernisu nedaleko Rotterdamu. Shell má v plánu toto zařízení v následujících deseti letech transformovat a místo zpracování benzinu a nafty se tam zaměřit na biopaliva a vodík.

»Takové věci se dají udělat jen tehdy, pokud máte zařízení (jako Pernis), které můžete využívat, a pokud máte peníze,« řekl Van Beurden. »Pokud máme vybudovat zařízení na zpracování vodíku z větrné farmy, kterou za miliardu dolarů (22,1 miliardy korun) stavíme v Severním moři, tak to nebudeme financovat z aktivit na zpracování vodíku. To budeme financovat z prodeje ropy a plynu.«

Šéf podniku také upozornil, že těžba ropy a plynu není byznys, který by už byl mrtvý. Shell chystá další průzkum nalezišť ropy, a to i v Severním moři. Van Beurden nevidí smysl v tom, aby požadovaný objem ropy musela Británie dovážet, když má u svého pobřeží ropy stále dost.

Shell plánuje na příští rok investice do průzkumu nalezišť ropy a plynu asi ve čtyřnásobné výši, než kolik chce investovat do obnovitelných zdrojů.

I to je jeden z důvodů, proč kritici pochybují, že firma splní cíle, které si sama stanovila, ale i ty, které jí nařídil nizozemský soud. Podle nich má Shell snížit své čisté emise do roku 2030 na polovinu a do roku 2050 je odbourat úplně. Shell má v úmyslu proti některým částem tohoto verdiktu se odvolat.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-11-10 22:37
Země jako Bělorusko zvolily cestu přímou: výstavbu jaderných
elektráren.
jmarek3
2021-11-10 21:35
Známé Kapitalismus ve lhaní a pokroucení pravdy ve jménu mamonu!
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama