Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Bašár Asad. FOTO - Wikimedia commons

Oficiální jednání SAE-Sýrie

Šéf diplomacie Spojených arabských emirátů (SAE) šajch Abdalláh bin Zajd Nahaján v úterý v Damašku jednal se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Informovaly o tom světové tiskové agentury.

Jde o první oficiální návštěvu vysoce postaveného politika SAE v Sýrii od vypuknutí občanské války, v níž Emiráty, stejně jako další země regionu, zpočátku podle ČTK podporovaly povstalce proti Asadovi.

Úterní jednání šéfa diplomacie SAE se syrským prezidentem obratem kritizoval Washington. »Jsme znepokojeni zprávami o této schůzce a signály, které vysílá,« řekl na pravidelném tiskovém brífinku mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. USA tendenčně Asada označují za krutého diktátora, protože s nimi odmítá »obchodovat«.

Asad a šéf diplomacie SAE naopak jednali jak o bilaterálních vztazích, tak právě o obchodním partnerství, sdělil úřad syrského prezidenta. »Šajch Abdalláh zdůraznil podporu SAE snahám o stabilitu v Sýrii a vyjádřil víru, že Sýrie pod vedením prezidenta Asada a s úsilím jejího lidu bude schopna překonat problémy způsobené válkou,« doplnil zdroj.

Podle agentury AP je sbližování těchto dvou zemí oboustranně výhodné. Sýrie potřebuje spolupráci s ropnými velmocemi, protože její ekonomika je sužovaná sankcemi Západu a čeká ji poválečná obnova. V SAE žijí tisíce syrských uprchlíků, z nichž mnozí posílají peníze svým příbuzným v Sýrii.

Linie usmíření na vzestupu

Ministr zahraničí SAE pokračuje v linii své země, které je průkopníkem normalizace vztahů se syrskou vládou po občanské válce. SAE letos také vyzvaly k obnovení členství Sýrie v Lize arabských států (LAS), které bylo pozastaveno po vypuknutí války v roce 2011.

Už koncem roku 2018 také Spojené arabské emiráty po sedmi letech znovu otevřely ambasádu v Damašku. V roce 2019 otevřel své velvyslanectví v Sýrii Bahrajn, vloni se do Damašku vrátil velvyslanec Ománu.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-11-11 21:47
Někdo by měl Sýrii platit reparace (USA, Turecko, Katar, Francie...?).
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama