Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Hypotéky jen pro lidi s vyššími příjmy

Průměrná úroková sazba hypoték v říjnu stoupla na 2,54 procenta ze zářijových 2,43 %. Sazba vzrostla poosmé v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Zájem o hypotéky však nepolevuje, v říjnu banky sjednaly 10 065 hypotečních úvěrů za 32,07 miliardy korun.

Do bank si přišlo pro hypotéku o 463 lidí více než v září a o 1265 lidí více než ve stejném měsíci před rokem. Objem poskytnutých hypoték vzrostl ve srovnání se zářím téměř o 1,5 mld. Kč a meziročně se zvýšil o 6,9 mld. Kč. Průměrná úroková sazba hypoték od března letošního roku vzrostla o 0,61 procentního bodu, uvedl hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Po razantním zvýšení úrokových sazeb ČNB zvyšují sazby i jednotlivé banky. »Jen díky dvouměsíčnímu zpoždění, které je dáno tím, že Hypoindex zaznamenává sazby opravdu poskytnutých hypoték (banky tyto úvěry zpracovávají dva měsíce), se zatím tato navýšení bank v indexu nepromítla. Je ale jasné, že sazby postupně porostou a dostanou se přes čtyři procenta. Je pravděpodobné, že budou i atakovat hranici pěti procent,« odhadl Sýkora.

Nárůst zájmu o hypotéky již přesto proti předcházejícím měsícům zpomaluje. Zatímco ještě v srpnu činilo meziroční zvýšení objemu poskytnutých hypoték 75 %, v září to bylo 38 % a v říjnu 27 %. Od ledna do října letošního roku sjednaly banky hypotéky za více než 355 mld. Kč. I kdyby však nastal skokový útlum zájmu o hypotéky, objem poskytnutých hypoték by se letos měl dostat za hranici 400 mld. Kč, podotkl Sýkora.

Díky možnosti garance úrokové sazby mají banky nyní zablokováno značné množství úvěrů ještě za sazby kolem tří procent a tyto budou kompletovat po celý zbytek roku, upozornil analytik společnosti Patron Daniel Horňák.

Nabídkové sazby bank během října začaly směřovat ke čtyřem procentům. Počátkem listopadu trh ovlivnila Česká národní banka, která se odhodlala razantně zvýšit základní úrokovou sazbu o 1,25procentního bodu na 2,75 %. Po posledním navýšení základní sazby ČNB o 0,75 bodu na konci září vzrostly nabídkové sazby hypoték napříč celým trhem. Například hypotéky s fixací na pět let zdražily nejčastěji o 0,5 až 0,7 bodu.

»Po posledním zvýšení základních úrokových sazeb ze strany ČNB je velmi pravděpodobné, že se sazby hypotečních úvěrů napříč celým trhem budou pohybovat okolo čtyř procent, případně mírně nad ní,« řekl manažer hypoték v Komerční bance Ondřej Šuchman. Další vývoj bude podle něj závislý na následných krocích ČNB a zejména na vývoji sazeb na mezibankovních trhu.

Aktuálně se už sazby nových hypoték blíží ke čtyřem procentům, doplnil ředitel hypoték v Raiffeisenbank Milan Voldřich. Vyšší sazby podle něj zapříčiní horší dostupnost hypoték. »Při průměrné hypotéce přes tři miliony korun a dvouprocentním zvýšení sazby se splátka rázem zvýší o 3000 Kč. Banky navíc poskytují hypotéky zpravidla tak, aby splátka byla nejvýše 40 % příjmu. Žadatel tak bude muset prokázat u průměrné hypotéky o 7500 Kč vyšší příjem než doposud,« vyčíslil.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.4, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama