Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Izraelská armáda o protestech lže

Izraelští a palestinští ochránci lidských práv obvinili Izrael, že nedostatečně vyšetřoval zabití více než dvou set Palestinců při protestech na hranici mezi Izraelem a Pásmem Gazy. Začaly v roce 2018 a měly poukázat na dlouhodobou izraelskou genocidní blokádu palestinského Pásma Gazy.

Izraelská armáda zprávu izraelské lidskoprávní skupiny B'Tselem a palestinského Centra pro lidská práva v Gaze odmítla. Podle jejího tvrzení radikální Hamás organizoval na hranici »masové nepokoje«, které měly poskytnout krytí pro přeshraniční útoky radikálních Palestinců na Izrael. Armáda také tvrdí, že incidenty byly pečlivě vyšetřeny a všichni vojáci, kteří »pochybili«, byli prý pohnáni k odpovědnosti.

Ostrá munice, slzný plyn

Protesty začaly v březnu roku 2018, původně aby poukázaly na osud palestinských uprchlíků, kteří byli nuceni odejít ze svých domovů po vzniku Izraele. Hamás postupně svolával další akce pod heslem dosáhnout ukončení blokády, kterou Izrael uvalil na Pásmo Gazy v roce 2007, kdy se hnutí Hamás po volbách ujalo vlády nad tímto územím. Izrael tak tímto způsobem, uvedla ČTK, kontroluje hraniční přechody a rozhoduje o veškerém pohybu lidí a zboží.

Protiizraelské demonstrace se konaly pravidelně každý týden asi osmnáct měsíců, účastníky k hranici často svážely autobusy vypravované Hamásem. Lidé pálili pneumatiky, házeli na izraelské vojáky kamení, jeden odstřelovač jednoho vojáka zastřelil. U hranice byli ale také izraelští odstřelovači, kteří používali ostrou munici. Palestinci, mezi nimiž byly i děti, kromě ostré munice čelili i slznému plynu a pogumovaným střelám.

Skutečnost je jiná

Izraelci jsou ovšem přesvědčeni, že vojáci útokem na převážně bezbranné civilisty plnili »obranné úkoly« a zabránili členům Hamásu překročit hranici. Při izraelské palbě padlo 215 Palestinců včetně dvou žen a 47 nezletilých. Zraněno bylo několik stovek lidí. Protesty trvaly až do konce roku 2019.

Obě skupiny, které vydaly svou alarmující zprávu, prohlašují, že armáda jednotlivé incidenty vůbec dostatečně nevyšetřovala a nikdo z vojáků, kteří podle izraelského slovníku na hranici Izraele a okupovaného Pásma Gazy »pochybili«, nebyl potrestán.

(ava)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 14 hlasů.

(ava)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama