Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Exkancléř Kurz úplně opustil politiku

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz (35) se zcela stahuje z politiky. Chce se věnovat rodině. Oznámil to ve Vídni a potvrdil tak předchozí informace rakouských médií. V čele vládních lidovců (ÖVP) má politika vyšetřovaného policií kvůli podezření z úplatkářství nahradit ministr vnitra Karl Nehammer.

»Bylo mi velkou ctí sloužit 10 let republice,« uvedl Kurz, který doufá, že přispěl k tomu, aby se Rakousko »posunulo aspoň o kousek vpřed správným směrem«. Za zkušenosti z vysokých politických funkcí, které sbíral už od 25 let, je podle svých slov nesmírně vděčný. Dodal, že k odchodu z politiky ho přiměly hlavně dva faktory. Jednak narození syna, které podle něj překonalo vše, co do té doby zažil. A také úbytek nadšení pro politiku, který pociťoval zejména v posledních týdnech a měsících. Dal ho do souvislosti s policejním vyšetřováním, kterému čelí. Má kvůli tomu pocit, že je »loven«.

Znovu odmítl obvinění

Právě kvůli vyšetřování vídeňský rodák 9. října oznámil odchod z čela vlády, kde ho nahradil dosavadní ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Státní zastupitelství Kurze a několik jeho nejbližších kolegů vyšetřuje kvůli podezření, že v roce 2016 nechali za peníze daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného míněni zfalšované v Kurzův prospěch. To mělo zajistit jeho postup do čela strany i vlády. Kurz obvinění znovu odmítl. »Těším se na den, i když to může trvat roky, kdy budu moci u soudu prokázat, že obvinění jsou bezdůvodná,« sdělil. »Nejsem ani svatý, ani zločinec.« Připustil, že se v politice jistě dopustil chyb, ale snažil se dělat to nejlepší.

Nejmladší premiér na světě

Kurz stál v čele rakouské vlády dvakrát. Nejprve od prosince 2017 do května 2019, kdy jeho lidovci vytvořili koalici s protiimigrační Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Vláda se ale rozpadla kvůli skandálu tehdejšího šéfa Svobodných Heinze-Christiana Stracheho. Podruhé se Kurz, jenž byl v obou případech nejmladším premiérem světa, do čela vlády dostal v lednu 2020. Tehdy koalici sestavil se Zelenými, kteří nakonec kvůli vyšetřování začali naléhat na jeho odchod. Za budoucí hvězdu politiky byl považován od roku 2013, kdy se jako teprve 27letý stal ministrem zahraničí. Několik skandálů ale jeho politickou kariéru - aspoň prozatím - předčasně ukončilo. O své profesní budoucnosti chce Kurz rozhodnout během příštího roku.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama