Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Průzkum: Každý čtvrtý Čech hodlá utratit za vánoční dárky přes 7500 Kč

Skoro každý čtvrtý Čech hodlá utratit za vánoční dárky přes 7500 korun. Muži i ženy plánují dát za dárky víceméně stejně. Vyplývá to z průzkumu, který pro UniCredit Bank uskutečnila agentura Ipsos v listopadu mezi tisícovkou respondentů. Velká část Čechů podle něj neplánuje letos výdaje za dárky omezit.

Na 45 procent dotázaných za ně hodlá utratit přes 5000 Kč, z nichž 21 procent zvolilo hranici rozpočtu do 7500 Kč a dalších 24 procent přiznalo, že je letos ochotno utratit dokonce ještě více. Nejčastější odpovědí napříč všemi věkovými kategorii (33 procent) pak bylo finanční rozmezí 2501 až 5000 Kč.

Nejvyšší možnou částku nejčastěji volila střední věková kategorie 33 až 44 let (30 procent). V případě sloučení dvou nejvyšších finančních rozmezí však ve skutečnosti utratí nejvíce lidé ve věku 45 až 53 let, a nejméně pak ta nejmladší skupina Čechů (18 až 26 let). Ochota k utrácení může být podle banky odůvodněna i faktem, že mladší lidé mívají menší úspory a zároveň, že starší generace mohou nakupovat dárky pro více členů rodiny, děti, rodiče, prarodiče, ale i vnoučata.

Pandemie podle průzkumu také naučila Čechy naplno používat své platební karty. Ještě v roce 2019 využilo svou kartu k zaplacení vánočních dárků okolo 50 procent z nich. Podle údajů nového průzkumu ji využije již 61 procent v kamenných prodejnách, kde dalších 13 procent použije svůj chytrý telefon či hodinky. Na 23 procent Čechů stále nosí hotovost při sobě.

Co se týče nákupů v e-shopech, během nich kartu využije 71 procent Čechů. Dalších 25 procent stále upřednostňuje možnosti dobírky a platby hotově až při převzetí. To nemusí nutně znamenat, že ona čtvrtina Čechů opravdu upřednostňuje placení hotovostí, někteří obchodníci mohou nabízet omezené možnosti doručení, dodává průzkum.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


vkusyn
2021-12-07 10:28
Taky hodlám utratit na svátky asi deset tisíc kč ! Není to mnoho, já
vím, ale doba nutí šetřit ! Je nutno mít peníze pod polštářem -
pro případ rychlého použití. Bankomat dostane virus a další je
nefunkční a banka je zavřená !!! Penze je super, vstávám, kdy se mně
zamane, uvařím kávu a dám si cigárko. Bolševik Vladimír Kusyn
Ostrava !!!
airacobra.p39
2021-12-05 15:01
no,vzhledem k tomu,jak se tady a teď podle bolševiků máme
špatně,to není nejhorší !
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama