Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Reálná mzda již řadě zaměstnanců klesá

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla ve třetím čtvrtletí podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziročně o 5,7 procenta na 37 499 korun. Reálně se ale zvýšila jen o 1,5 %, podle statistiků totiž spotřebitelské ceny za uvedené období stouply o 4,1 %. Medián mezd vzrostl o 5,7 % na 32 979 Kč.

Medián je vypočtený z matematického modelu distribuce výdělků a ukazuje mzdu prostředního zaměstnance, tedy běžnou mzdovou úroveň. Prostřední mzdy mužů byly stále vyšší než u žen, mediánová mzda žen činila 30 433 Kč, zatímco u mužů byla 35 086 Kč.

Mzdová distribuce se ve 3. čtvrtletí podle Dalibora Holého, ředitele Odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ, ve srovnání s loňským rokem moc nezměnila. Desetina zaměstnanců s nejnižšími mzdami pobírala hrubou mzdu pod hranicí 17 133 Kč (tento takzvaný dolní decil se meziročně zvýšil o 5,5 %), opačná desetina pak měla naopak mzdy nad hranicí 58 875 Kč (horní decil vzrostl o 5,9 %).

Stále přitom platí, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Objem mezd se ve 3. kvartálu podle ČSÚ zvýšil o 6,8 %, počet zaměstnanců vzrostl o jedno procento.

»Mzdový vývoj byl aktuálně značně diferencovaný podle odvětví. Sice byl všude nominálně kladný nárůst, avšak u pěti sekcí se dostal pod hodnotu nárůstu spotřebitelských cen, takže v reálném vyjádření by šlo o pokles,« uvedl Holý.

Nejslabší nominální nárůst byl podle něj v kulturních, zábavních a rekreačních činnostech (o 0,6 %). Na druhém nejhorším místě byla veřejná správa a obrana s nárůstem 2,3 %. O třetí místo se dělí stavebnictví a ostatní činnosti (shodně o 3,6 %) a poté následuje výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (růst o 3,8 %). V zemědělství, lesnictví a rybářství pak zvýšení průměrné mzdy pouze vykrylo inflaci. Naopak výsledek v činnostech v oblasti nemovitostí s růstem o 11,8 % znamenal nejvyšší mzdový nárůst ze všech odvětvových sekcí.

»Nejvyšší průměrnou mzdu najdeme v informačních a komunikačních činnostech s úrovní 64 817 Kč; ta vzrostla meziročně o 6,5 % a zvýšila tak drobně náskok před druhou příčkou, kterou má peněžnictví a pojišťovnictví, kde se průměrná mzda zvýšila o šest procent na 58 795 Kč. Třetí příčku si pak s odstupem drží zmíněné odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu s 50 970 Kč,« informoval dále Holý.

Tradiční podle něj bylo pořadí i z opačné strany. V ubytování, stravování a pohostinství vzrostla průměrná mzda o 7,1 %, ale stále zůstává na nejnižší úrovni (22 346 Kč) ze všech odvětví. Druhá nejnižší průměrná mzda byla v administrativních a podpůrných činnostech, kde stoupla o 6,6 % na 26 759 Kč.

V obchodě (velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel) vzrostla podle Holého průměrná mzda o 6,6 % na 34 837 Kč. V průmyslových odvětvích byl mzdový růst celkově slabší (o 5,3 %). V dominantním zpracovatelském průmyslu pak stoupla průměrná mzda o 5,4 %, na 35 535 Kč. V těžbě a dobývání stouply mzdy o 7,5 % na 38 759 Kč.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.2, celkem 11 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama