Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Sagrada Familia. FOTO - Wikimedia commons

Sagrada Familia dostala novou hvězdu

Na novou věž baziliky Sagrada Familia v Barceloně před nedávnem umístili hvězdu o průměru 12,5 metru a vážící 5,5 tuny. Poprvé se hvězda rozsvítí právě dnes, kdy se uskuteční slavnostní odhalení této věže.

Ta je nyní s výškou 138 metrů, včetně hvězdy, nejvyšší věží této stále nedostavěné slavné baziliky. V budoucnu má být druhou nejvyšší po věži s plánovanou výškou 172,5 metru, která ale ještě není dokončena. Informují o tom místní média.

Dvanácticípou hvězdu vyzdvihl na věž Panny Marie (La torre de la Virgen María) jeřáb. Operace měla v den D zpoždění, protože bylo potřeba počkat, až ustane vítr, napsal deník ABC.

Rozsvícení se odehraje dnes večer v 19.40 u příležitosti církevního svátku Neposkvrněného Početí Panny Marie. Tato hvězda vyrobená ze speciálního skla, by měla zářit i ve dne, pokud bude svítit slunce.

Smogová hrůza?

Ne všichni ale mají z nové věže a hvězdy radost. Podle deníku El Nacional si sdružení obyvatel žijících v okolí této barcelonské dominanty stěžovalo, že rozsvícená hvězda bude způsobovat světelný smog, a označilo ji i z estetického hlediska za »hrůzu«. Totéž sdružení požaduje zastavení dostavby baziliky, dokud radnice nevyřeší problémy místních obyvatel způsobené masovou turistikou i úpravami okolí stavby. Sagrada Familia (Svatá rodina) je jednou z nejnavštěvovanějších španělských památek. V roce 2019 ji navštívilo 4,5 milionu turistů, tedy v průměru asi 12 000 lidí denně.

Sagrada Familia se začala stavět v roce 1882 a stále není jasné, kdy bude toto unikátní architektonické dílo zobrazující život Ježíše Krista a biblické dějiny dokončeno v podobě, jakou si představoval Antoni Gaudí.

Tu dokončí až svatý Josef

Před pandemií COVID-19 se plánovalo, že bude dostavěna v roce 2026, kdy uplyne 100 let od architektova úmrtí. Kvůli pandemii, která výrazně omezila cestovní ruch, a tím i část příjmů na dostavbu tohoto chrámu, se ale tento termín téměř jistě nestihne. O dokončení velkolepého projektu si nicméně ani Gaudí nedělal velké iluze. »Tu dokončí až svatý Josef,« říkával.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-12-08 22:20
A co takhle tam umístit sklad brambor?
1958Jirka
2021-12-08 10:46
Nebyl!
fronda
2021-12-07 20:35
Nebyl by na tom místě lepší plavecký bazén?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama