Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Sada přístrojů (legálně) užitých čtyřmi lidmi k provedení eutanazie, resp. k sebevraždě: Austrálie, 1995-1997.. Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Žádostí o eutanazii v Katalánsku přibývá

V Katalánsku dosud lékaři provedli eutanazii u 24 pacientů a za pět měsíců platnosti příslušného zákona ve Španělsku dostala katalánská posudková komise 53 žádostí o ukončení života od vážně nemocného pacienta.

Informoval o tom ve čtvrtek deník El País s odvoláním na údaje katalánského ministerstva zdravotnictví. Podle něj patří Katalánsko k regionům s největším počtem podaných žádostí o eutanazii, ostatní španělské regiony zatím počty nezveřejnily.

Albert Tuca, předseda katalánské posudkové komise, která má v procesu schvalování eutanazie konečné slovo, uvedl, že tak vysoký počet žádostí nečekal. Dodal však, že údaje zatím nejsou na úrovni zemí, jako jsou Nizozemsko či Belgie. Nizozemsko se v roce 2002 stalo prvním státem světa, který eutanazii povolil. Týž rok tam byla provedena u 1882 pacientů, vloni to bylo 6938 případů, napsal deník El País.

V Katalánsku do konce listopadu dostala posudková komise 53 žádostí o eutanazii, z toho 28 schválila. Čtyřiadvacet eutanazií bylo provedeno, čtyři zatím ne. Šest lidí zemřelo dříve, než byla jejich žádost schválena, a dvě osoby si během schvalovacího procesu úmysl zemřít rozmyslely.

Promyšlený systém

Podle španělského zákona musí pacient o eutanazii požádat dvakrát, s odstupem dvou týdnů. Žádost nejprve posuzuje jeho lékař, schválit ji pak musí další odborník, a nakonec regionální posudková komise. Další podmínkou je, že pacient musí mít španělskou národnost a být dospělý. Eutanazie je možná jen v případě vážné a nevyléčitelné nemoci, či pokud pacient ze zdravotních důvodů vážně a dlouhodobě trpí. V Katalánsku šlo zatím ve většině případů o neurodegenerativní či onkologická onemocnění.

Možnost úmyslně usmrtit nevyléčitelně nemocného na jeho vlastní žádost za účelem zkrácení jeho utrpení (eutanazie) je ve většině světa nezákonná. V Evropě je legální v Belgii, Lucembursku, Nizozemsku a ve Španělsku, mimo starý kontinent například v Kanadě či v Kolumbii. Švédsko či Švýcarsko umožňuje asistovanou sebevraždu, tedy sebevraždu vykonanou s pomocí jiné osoby – laika či lékaře. V České republice ani jedna z těchto možností legální není.

První asistovaná sebevražda v Itálii

Naopak i v Itálii konečně dostal první pacient souhlas s provedením asistované sebevraždy, kterou přede dvěma lety za splnění určitých podmínek povolil ústavní soud. Informovala o tom agentura ANSA. Souhlas udělila etická komise zdravotního úřadu v regionu Marche, a to na žádost ochrnutého 43letého muže, který je od nehody před deseti lety trvale upoután na lůžko.

»Ulevilo se mi a zbavil jsem se všeho napětí, které se ve mně nastřádalo za poslední léta,« uvedl kvadruplegik, který se tak může stát prvním člověkem v Itálii, kterému lékaři pomohou ukončit život. Podle italských médií muž, který je v péči své matky, mohl kvůli asistované sebevraždě odjet právě do Švýcarska, rozhodl se ale bojovat za to, aby takovou možnost měl i doma.

Rozhodnutí úřadů přišlo po třináctiměsíčním přezkumu případu na základě posudků od lékařů a psychologů. Podle nich žadatel splňuje podmínky stanovené ústavním soudem, mezi něž patří například to, že nemocný trpí nesnesitelnými bolestmi, je vyloučené zlepšení jeho stavu a že dokáže jasně vyjádřit svou vůli zemřít.

Soud v Miláně přede dvěma lety osvobodil místního politika Marka Cappata, který v roce 2017 pomohl k asistované sebevraždě ve Švýcarsku ochrnutému a slepému příteli známému jako DJ Fabo. Právě kvůli Cappatovu případu soudci požádali ústavní soud o vyjasnění platného práva. V září 2019 ústavní soud rozhodl, že asistovaná sebevražda by se měla povolit při splnění určitých podmínek.

Rozdíl mezi asistovanou sebevraždou a eutanazií spočívá podle ČTK v tom, že při eutanazii vykonává akt usmrcení napomáhající osoba, zatímco při asistované sebevraždě pacient sám.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 5 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama