Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Koaliční smlouva v SRN podepsána

Nová německá vláda je připravena: sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP) v úterý dopoledne podepsali koaliční smlouvu. Sociální demokrat Olaf Scholz vystřídá v kancléřství Angelu Merkelovou, která se svou konzervativní unií CDU/CSU vedla Německo 16 let.

»Krásné dobré ráno. Ráno, kdy vzniká nová vláda,« prohlásil Scholz jen krátce před podpisem 177stránkové smlouvy.

Olaf Scholz. FOTO - Wikimedia commons

Budou klimaticky neutrální

Spolupředseda Zelených Robert Habeck, který bude vicekancléřem a zároveň ministrem hospodářství a ochrany klimatu, řekl, že trojice stran tvoří od úterý jednu vládu. Za priority označil boj s pandemií nemoci COVID-19 a také přechod německého hospodářství na klimaticky neutrální technologie.

»Nyní nastává čas činů,« řekl šéf pravicové FDP Christian Lindner, který v Scholzově vládě povede ministerstvo financí. Tento úřad je po kancléřství považován za druhou nejvýznamnější vládní pozici, neboť šéf státní kasy disponuje právem veta. Tím může zablokovat rozhodnutí, která by byla neúměrnou zátěží pro rozpočet. »Před námi stojí velké výzvy, stejně velké jsou ale naše ambice a připravenost,« dodal podle ČTK Lindner.

Ivestice do zdraví a bydlení

Trojice stran se v koaliční smlouvě dohodla, že posílí rozvoj produkce elektrické energie z obnovitelných zdrojů, aby bylo možné uzavřít uhelné elektrárny ideálně do roku 2030. Nulové emise skleníkových plynů chce koalice do roku 2045. SPD, Zelení a FDP plánují velké investice do zdravotnictví, digitalizace a bydlení, přejí si posílit pravomoci Evropského parlamentu a prohloubit integraci Evropské unie. S Ruskem a Čínou chce nová vláda jednat konstruktivně, ale s důrazem na lidská práva.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-12-08 22:23
To jsem zvědav. Snad německý režim konečně začne s ústupem od uhlí
a dalších fosilních paliv, namísto absurdní likvidace bezemisní
jaderné energetiky.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama