Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Pandemie zlatým věkem pro miliardáře

Podíl miliardářů na celosvětovém majetku domácností se během krize způsobené nemocí COVID-19 zvýšil na rekord. Podle zprávy o světové nerovnosti vypracované skupinou World Inequality Lab, kterou založil francouzský ekonom Thomas Piketty, mají domácnosti 2750 miliardářů na celosvětovém bohatství domácností podíl 3,5 procenta.

Počátkem roku 2020 to přitom byla dvě procenta, a ještě v roce 1995 pouze jedno procento.

Nejrychlejší nárůst podle zveřejněné studie přišel po vypuknutí pandemie. Deset procent nejbohatších lidí na planetě vlastní 76 % celosvětového bohatství. Nejchudší polovina obyvatel planety pak jen asi dvě procenta.

»Covidová krize prohloubila nerovnosti mezi velmi bohatými a zbytkem populace,« uvedl hlavní autor studie Lucas Chancel. Poznamenal, že bohaté ekonomiky využily masivní fiskální podporu, aby zmírnily prudký růst chudoby, který byl pozorován jinde. Vzhledem k tomu, že bohatství je hlavním zdrojem budoucích ekonomických zisků a také moci a vlivu, znamená to další růst nerovnosti.

Skupina 520 000 osob, které tvoří 0,01 % nejbohatších lidí světa, má na celosvětovém bohatství jedenáctiprocentní podíl. Ještě loni tento podíl činil deset procent.

Analytici uvádějí, že v období, kdy byl omezen pohyb, někteří super bohatí vydělali na přesunu velké části světové ekonomiky na internet. Další jednoduše vydělali na růstu cen akcií, protože finanční trhy sázely na rychlé globální oživení.

Chancel uvedl, že miliardáři v době krize nahromadili 3,6 bilionu eur (91,7 bil. Kč). Světová banka přitom odhaduje, že v této době se 100 milionů lidí propadlo do extrémní chudoby.

Zjištění potvrzují i některé další zprávy, jako například pravidelně zveřejňovaný seznam světových miliardářů časopisem Forbes. Ten letos zahrnoval rekordních 2755 dolarových miliardářů. Celková hodnota jejich majetku stoupla na 13,1 bil. USD (296,4 bil. Kč) z loňských osmi bilionů dolarů.

Zakladatel Thomas Piketty World Inequality Lab je francouzský ekonom, který se věnuje zejména tématům distribuce bohatství a příjmové nerovnosti. Jeho nejznámější knihou je Kapitál v 21. století z roku 2013, která se zabývá koncentrací a distribucí bohatství za posledních 250 let. Piketty v knize dokazuje, že míra návratnosti kapitálu ve vyspělých zemích je trvale vyšší než míra ekonomického růstu, což prohlubuje nerovnost.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 12 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama