Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Denní nárůst již šestkrát klesl

V úterý v České republice přibylo 19 482 potvrzených případů onemocnění COVID-19, o 2500 méně než před týdnem. Bylo to pošesté v řadě, kdy počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl.

Potvrdil se druhý případ varianty koronaviru omikron. Byl to blízký kontakt ženy z Liberce, u níž se tento typ viru potvrdil na konci listopadu jako první. Epidemie podle některých ukazatelů zvolna slábne. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných, kterých bylo k úterku téměř 6700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo více než 34 000 lidí s COVID-19. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Celkový počet aplikovaných dávek očkování v úterý přesáhl 14 milionů.

Spolu s poklesem denních případů prokázané infekce klesá i týdenní incidence. Na 100 000 obyvatel připadá v ČR 1025 případů za posledních sedm dní. Je to nejméně za poslední více než dva týdny.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden nemocný, stouplo z úterních 0,86 na 0,90. Šestým dnem se tak drží pod klíčovou hodnotou jedna, což znamená, že šíření nákazy zpomaluje.

I nadále se epidemie nejrychleji šíří na východě země. Ve Zlínském kraji testy za poslední týden odhalily přes 1300 nových případů v přepočtu na 100 000 lidí. V Olomouckém kraji to bylo přes 1200. Třetí nejvyšší týdenní incidenci vykazuje Vysočina s 1196 případy. Naopak nejnižší incidenční číslo má Karlovarský kraj s 461 novými případy za poslední týden na 100 000 obyvatel.

Na úrovni okresů se epidemie v posledních dnech šíří nejrychleji na Uherskohradišťsku, Kroměřížsku a Šumpersku. Nejnižší týdenní incidenci pak mají okresy Sokolov, Cheb a Karlovy Vary.

Nadále vysoká zůstává vytíženost nemocnic. V úterý bylo hospitalizováno s prokázanou nákazou novým typem koronaviru 6670 lidí, z toho 1040 bylo v těžkém stavu. Oproti stejnému dni předchozího týdne klesl celkový počet pacientů o 331 a počet těžkých případů o 77.

Laboratoře v úterý otestovaly na přítomnost nového koronaviru 117 000 vzorků. Lidem, kteří se nechali otestovat, protože vykazovali příznaky nemoci, vyšlo pozitivně přes 36 procent vzorků. Bylo to o zhruba 1,5procentního bodu více než před týdnem. V případě nejběžnějších preventivních testů činila pozitivita toto úterý 8,7 procenta, zatímco ve stejný den předchozího týdne 7,5 procenta.

Od začátku epidemie loni v březnu se v ČR prokazatelně nakazilo 2,28 milionu lidí. Přibližně 86 procent z nich se již vyléčilo, naopak 34 034 lidí s COVID-19 zemřelo. Od začátku prosince zemřelo 747 lidí, více než dvojnásobek než za celý říjen. V průměru zemřelo za poslední týden s COVID-19 107 lidí denně.

Zdravotníci v úterý podali přes 90 000 dávek očkování, které má zabránit těžkému průběhu nemoci. Byl to třetí nejvyšší počet od poloviny července. Na posilující dávky v úterý připadalo více než 80 procent ze všech aplikovaných dávek vakcíny. Celkový počet dávek aplikovaných v ČR přesáhl 14 milionů.

»Ukončené očkování má 6 437 840 lidí, což podle ministerstva zdravotnictví představuje 60,2 procenta celkové populace ČR. V kategorii lidí od 12 let výše je plně naočkovaných 69 procent lidí,« uvedlo ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě.

(zmk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 4 hlasy.

(zmk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama