Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Kazachstán. Pokus o barevnou revoluci

Při potlačování nepokojů v Almaty, největším městě středoasijského Kazachstánu, zadržela policie asi 2000 lidí. Uvedla to  agentura TASS s odvoláním na kazašské ministerstvo vnitra. Policisté v Almaty vyrazili k očistě ulic. Přijímají opatření k zadržení narušitelů pořádku. Celkem bylo na policii předvedeno okolo 2000 lidí, citovala agentura z komuniké.

V Almaty byly podle dřívějšího vyjádření policejní mluvčí v noci na čtvrtek »zlikvidovány« desítky útočníků na administrativní budovy. Některá zahraniční média to interpretují tak, že policie zabila desítky demonstrantů. Při potyčkách podle státní televize přišlo o život nejméně 13 policistů, zranění utrpělo 353 příslušníků pořádkových sil. Almaty se stalo epicentrem nynějších nepokojů, označovaných za nejhorší od dosažení nezávislosti před třemi desetiletími. Roznětkou se původně stala občanská nespokojenost se sociální situací, která byla využita a zneužita k boji o moc. Prezident Kasym-Žomart Tokajev z chaosu obvinil »provokatéry z domova i ze zahraničí« a ve středu požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB).

V zemi byl vyhlášen výjimečný stav. Rusko již do země přepravuje své výsadkové oddíly. Součástí kontingentu mají být také vojáci z Tádžikistánu, Běloruska, Arménie a Kyrgyzstánu, kde se má znovu sejít parlament, aby vyslání vojáků schválil; se k tomu nesešlo dostatečné množství poslanců. Kazašské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že při nepokojích v zemi bylo zraněno přes 1000 lidí, z nichž téměř 400 muselo být hospitalizováno. Situace v Almaty je popisována jako apokalyptická. Vše je zavřeno, nebo vyrabováno. U benzinových pump stojí fronty.

Nepokoje v Kazachstánu propukly v neděli ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na zkapalněný ropný plyn (LPG), jehož ceny se pak zdvojnásobily, což se dotklo většiny motoristů v regionu. Odtud se demonstrace tento týden rozšířily do okolních měst a do zbytku země. Protesty ve středu vedly k odvolání vlády prezidentem Tokajevem, který novému přechodnému kabinetu nařídil, aby usměrnil ceny paliv stejně jako ostatního »společensky významného« zboží.

Tokajev (68) se zároveň postavil do čela bezpečnostní rady, kterou dosud vedl jeho dlouholetý předchůdce v čele státu Nursultan Nazarbajev, nyní jednaosmdesátiletý. Prezident tak de facto podle ruských médií skoncoval s »dvojvládím«. Po Nazarbajevově odchodu z veřejného života také volali demonstranti pokřikem Shal ket! (Starý muži, odejdi!), který se stal hlavním sloganem protestních shromáždění.

Západ se do 6. ledna do konfliktu aktivně nezapojil, ale běloruský protirežimní kanál NEXTA, který před více než rokem vedl podobné protesty v Bělorusku, se do konfrontace aktivně zapojil od 4. ledna, kdy protesty pokrýval a podporoval. Redakce kanálu je buď v Polsku, nebo Litvě. Aktivně se zapojují nevládní organizace. V roce 2020 jich bylo v Kazachstánu přibližně 20 000. Bylo zjištěno, že několik nevládních organizací financovaných Západem přímo podněcuje povstání a protesty a poskytuje jim strukturální a organizační podporu. Objevují se také zprávy o náborářích tzv. Islámského státu.

Milan Krajča.

»Současné dění v Kazachstánu není možné nedat do souvislosti s 30. výročím rozpadu Svazu sovětských socialistických republik, které bylo před několika dny připomínáno. V následné restauraci kapitalismu v postsovětských republikách a jejích důsledcích lze nalézt příčiny aktuálního dění. Jako KSČM situaci v Kazachstánu dlouhodobě sledujeme. Jsme v kontaktu především s tamními komunisty, kteří usilují o socialistické řešení pro lid této středoasijské republiky. I v souvislosti s tím, co se v této zemi děje, bych proto rád zdůraznil požadavek na legalizaci Komunistické strany Kazachstánu a Socialistického hnutí Kazachstánu, které byly tamní vládou zakázány,« uvedl pro Haló noviny k situaci v Kazachstánu místopředseda ÚV KSČM pro zahraniční záležitosti a občanský sektor Milan Krajča.

Kazachstán je světovou jedničkou v produkci uranu (40,8 % světové produkce), dvanáctkou v produkci ropy, osmičkou v produkci uhlí, dvojkou v produkci azbestu, trojkou v produkci chromu, desítkou v produkci zlata a čtyřkou v produkci titanu. Boj za »svobodu« kazašského lidu slibuje vítězi tučnou odměnu. Akcie významných kazašských společností 5. ledna prudce klesly, padá i bitcoin, protože země je jedním z hlavních těžebních území pro tuto kryptoměnu, ceny uranu rostou.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 49 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2022-01-08 23:05
Pravičáčtí spiklenečtí teoretici tady tvrdili, že ty demonstrace
zorganizoval Putin. :D
antal
2022-01-08 15:18
manitius, nemohli spravodajské služby sem poslať niekoho
inteligentnejšieho? Nikde som nenapísal, že Soros, priamo organizoval
demonštrácie. Ale jeho neziskovky sú prítomné aj tam, aj oni sa
zúčastňujú z pozadia podobných prevratov.
manitius
2022-01-08 07:21
@antal - ty demonstrace v Kazachstánu organizoval Soros? Nech se
vyšetřit, dědo.
fronda
2022-01-08 01:18
jan.dvorak už s tou manipulací začal, ten článekna webu KSČM
(mimochodem moc pěkný, měl by se objevit i v HaNo) totiž správně
označuje za dezinformační kanály Seznam a Centrum. A když se na ně
podíváme, což nedoporučuji, opravdu i tam dezinformace jedou naplno.
antal
2022-01-07 23:50
Počujete tie zúfalé výkriky starých kapitalistických štruktúr,
ktoré sa pokúšajú niekde ulúpiť zdroje na udržanie kapitalizmu a
nejako sa im nedarí. Aj Kazachstan im dal po frňáku. A ázijské krajiny
si začínajú budovať kolektívnu obranu proti pokusom zločinca Sorosa
dosadzovať vlády v jednotlivých krajinách podľa záujmov veľkého
amerického kapitálu. Nedarí sa a drobní poskokovia tohto kapitálu aj
tu na webe kričia od zúfalstva nad nezdarom. Nuž, chlapci, nezdá sa
vám, že kapitalizmus predsa len už poriadne zostarol a na súčasné
potreby civilizácie už viditeľne nestačí?
tomasklima162
2022-01-07 18:48
Držím palce kazašským dělníků a rolníkům, aby se jim konečně
podařilo vyhnat nenasytné komunisty od koryt jako se to podařilo u nás.
manitius
2022-01-07 16:45
Je přece jasné, že komunisté nemůžou odsoudit svinstvo, které sami
znají z 68 roku. Prezident obviní obyvatele z terorismu a pozve si Rusy
na jejich postřílení. Kazachstán je obyčejná diktátorská země,
která leze do zadku Putinovi. A do toho se ještě bezostyšně vměšují
naši komunisté, kteří tam chtějí restaurovat socialismus. Hlavně,
že žvaní o míru a o neustálém vměšování Západu kamsi.
jan.dvorak
2022-01-07 13:56
Už včera jsem byl zvědavý, jak se komunisté k nepokojům v
Kazachstánu postaví. Vzhledem k tomu, že HaNo o situaci dosud téměř
mlčely, tak jsem navštívil přímo stránky KSČM, kde je zveřejněna
jakási zmatená, nikým nepodepsaná svodka, která končí větou: „V
Kazachstánu se teď láme chleba, spíše už je zlomený, teroristé jsou
poraženi a nyní je potřeba to světu a v České republice mediálně
správně lidem podat a ZMANIPULOVAT jejich názory.“ Je pěkné vidět,
jak čeští komunisté přemýšlejí...
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama