Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Stavebko zaznamenalo loni rekordní úvěry

Stavební spořitelny poskytly loni úvěry za rekordních 113,4 miliardy korun, což znamená meziroční nárůst o 66 procent. Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření loni mírně stoupl na 520 387.

Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských spořitelen. Za rekordním růstem je podle Asociace českých stavebních spořitelen vývoj na trhu nemovitostí, které se postupem let staly populárním a osvědčeným nástrojem v boji proti inflaci i zdrojem výnosnosti investic. Rovněž růst úrokových sazeb a cen stavebních prací a materiálu podle asociace uspíšil rozhodnutí řady lidí rekonstruovat nebo si pořídit nemovitost. »Stavební spořitelny navíc v prostředí růstu sazeb nabízely v určitých měsících roku o něco nižší úrokové sazby než klasické banky,« řekl tajemník asociace Jiří Šedivý. Upozornil, že úvěry stavebních spořitelen dosud za žádný rok nedosáhly ani 80 mld. Kč.

Pro letošní rok počítá Šedivý v případě úvěrů s návratem k normálu, kdy by objem nově poskytnutých půjček mohl klesnout o třetinu na zhruba 80 mld. Kč, tedy na stále druhý nejlepší výsledek po loňském rekordu.

»V posledních měsících však také pozorujeme růst zájmu o spořicí smlouvy. Tento trend, jakkoliv je spíš mírný, pravděpodobně setrvá i nadále a počet smluv uzavřených v roce 2022 by měl meziročně vzrůst zhruba o deset procent,« uvedl Šedivý.

Ze statistik dále vyplývá, že loni u nově uzavřených smluv výrazně stoupla celková cílová částka, a to o 66 % na 376,6 mld. Kč. Cílová částka vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, to znamená z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisejí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.

Předloni podle srovnatelných dat poskytly stavební spořitelny úvěry za 68,3 mld. Kč, což představovalo meziroční nárůst o 35 %. Naopak zájem o nové smlouvy o stavebním spoření předloni klesl o pět procent na 519 696 smluv.

Stavební spoření u nás provozují ČSOB Stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka), Modrá pyramida, Raiffeisen stavební spořitelna a MONETA Stavební spořitelna.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama