Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Opět se stáváme šrotištěm Evropy

Dovoz ojetých osobních vozů loni stoupl o 23 procent na 185 663 aut, což je nejvíce od roku 2008. Jejich průměrné stáří bylo 10,4 roku, což je o 0,3 roku méně, než předloni. Podíl vozidel starších deseti let byl téměř 51 %.

Oznámil to Svaz dovozců automobilů. Podle jeho tajemníka Josefa Pokorného byl důvodem růstu dovozů nedostatek nových vozů, které proto zákazníci častěji nahrazovali auty z druhé ruky. Za alarmující označil fakt, že dovoz aut starších 15 let přesahoval 21 % celkového importu.

Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Nejvíce dováženou značkou byla Škoda s 40 103 vozy, dále Volkswagen s importem 38 120 ojetých aut a Ford s 15 298 vozidly. Následují prémiové značky BMW, Mercedes a Audi. Do České republiky se dovezlo rovněž 102 ojetých Ferrari, 49 Lamborghini, 26 vozů Rolls-Royce nebo přes 700 ojetých aut značky Porsche.

»Nejvyšší objem dovozů za posledních 13 let je varovnou zprávou pro tuzemský trh ojetých aut. Ukazuje se, že pod tlakem nedostatku aut legislativa zaměřená proti starým importům už zcela ztratila sílu a ČR se opět stala šrotištěm Evropy, navíc v době tlaku na ekologičtější pohony aut. Prověřování původu a technického stavu ojetých vozů bude v následujících měsících a letech zcela zásadním faktorem bezpečné koupě ojetého auta,« uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka společnosti Aures Holdings, která provozuje autobazary AAA Auto.

Prodej nových osobních aut v ČR loni vzrostl o 1,9 % na 206 876 vozidel. Důvodem nízkého růstu i přes vysokou poptávku byl nedostatek aut zejména kvůli chybějícím čipům.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 13 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


stanley58
2022-01-15 01:04
frondo, vite o cem to vubec pisete? Ty vase hloupe prispevky opravdu
ukazuji na vase velmi nizke IQ, nehlede na vas velmi nizky vek.
fronda
2022-01-13 01:33
K tomu by, nebýt privatizačního puče, také nedošlo.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama