Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Haló noviny

Solárka a větrníky nic moc, »čisté« zdroje zachraňovaly jaderky a vodní elektrárny

Spotřeba elektřiny v České republice loni stoupla meziročně o čtyři procenta. V porovnání s obdobím mezi roky 2015 a 2019 byla přitom vyšší jen o 0,8 %, předloni totiž klesla.

Informovala o tom společnost Amper Meteo, která spotřebu a výrobu elektřiny v ČR dlouhodobě sleduje. Celkovou roční spotřebu loni podle ní ovlivnila nižší průměrná teplota vzduchu, a tedy i delší topná sezona.

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín loni zvýšily výrobu meziročně o tři procenta a dosáhly druhé nejvyšší produkce od svého zprovoznění. Do přenosové soustavy dodaly 30,73 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Téměř vyrovnaly dosud rekordní výrobu z roku 2013, kdy oba české jaderné zdroje vyprodukovaly 30,75 TWh energie.

Výroba elektřiny ze solárních, větrných a vodních elektráren loni proti předchozímu roku vzrostla o 4,3 %, pokryla ale jen 6,6 % celkové spotřeby elektřiny v ČR. Celkem to představovalo 4,8 TWh.

Ve fotovoltaických elektrárnách se loni vyrobilo téměř stejné množství energie jako v roce 2020, a to 2164 gigawatthodin (GWh) elektřiny. Z větru se ale loni vyprodukovalo meziročně o 11,6 % energie méně.

Naopak lépe si vedly vodní elektrárny, jejichž produkce se po suchém období 2015 až 2020 stabilizovala a výroba byla vcelku vyrovnaná. V uplynulém roce se proto z vodních elektráren vyrobilo meziročně o 15 % energie více. A právě hlavně díky výrobě vodních elektráren byla produkce z kombinace solárních, větrných a vodních elektráren v minulém roce o 4,3 % vyšší než v roce předešlém.

V roce 2020 dodaly všechny elektrárny v ČR do přenosové sítě 81,4 TWh energie. Největší podíl na tehdejším objemu měla společnost ČEZ (přibližně 75 %).

Firma Amper Meteo dodává předpovědi počasí a z nich odvozené specializované produkty pro energetiku a zemědělství. Zaměřuje se na predikce výkonů solárních a větrných elektráren. Dále zpřesňuje předpovědi teploty vzduchu pro teplárenství a je schopná s ohledem na predikované meteorologické prvky předpovídat spotřebu energie. Pro zemědělství zajišťuje předpovědi počasí s hlavním důrazem na srážkové a teplotní poměry následujícího období.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 14 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama