Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Čas-nečas a mokré boty

Letošní zima, to je zapeklitý příběh. Sněhu konečně relativně dosti, déšť nás také nešetří, občas skoro jarní teploty, při nichž si ptáci pozpěvují a vzápětí mráz. Pozdě přemýšlet o tom co s mokrými botami uděláte, když už v nich »čvachtáte«. Toulat se deštěm zalitými ulicemi se nevyplácí, zvláště když na nohou máte dražší koženou obuv. Ale ani promáčené levnější boty nejsou tím, co by se snad mělo přehlédnout. Co s nimi? Nato hledejme odpověď u našich babiček, jejich maminek a babiček.

Z promočených bot vyndaly nejdříve tkaničky, případně i vložky, poté je vycpaly starými novinami a díky tomu boty za pár hodin vyschly. Samozřejmě – vlhké noviny i několikrát měnily za suché. Na venkově do nich sypaly i zahřáté zrní, hrách nebo pecky ze švestek či třešní.

Pravda, dnes je k dispozici řada chemických prostředků, které obuv před vodou více či méně spolehlivě ochrání. Dobrý výběr je v cenách do dvou stovek, v dobrých drogériích se dají pořídit i levněji. Užitečná je pravidelná údržba bot dobrými krémy. Ty nejlepší si pamatujeme z vojny, že pánové. Ale netuším, zda se dají ještě sehnat… Ale o tom přemýšlet v okamžiku, kdy máte mokré boty na nohou, je pozdě. Naštěstí letos to zatím není s deštěm ani se sněhem tak kritické. Přesto snad pár rad neuškodí.

Nikdy nedávejte mokré (a ani jen vlhké) boty do blízkosti zdroje tepla. Boty sice vyschnou rychleji, ale můžete je poškodit. Některé materiály jsou totiž citlivé na rychlé změny tepla. Pozornost věnujte především dražším koženým botám. Teplo může kůži poškodit – ztvrdne, totiž ta kůže. Nechte boty vysychat na suchém a teplém místě. Než budou zcela suché a jsou ještě malinko vlhké, potřete je lehce terpentýnovým olejem (můžete použít i kvalitní rostlinný olej). Počkejte, až se do povrchu »vtáhne« a přebytky z povrchu setřete suchým sepraným hadříkem. Tak doporučují naše babičky.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Pokud čistíte vlhkou (ne však mokrou) obuv, zahřejte trochu krému a přidejte do něj několik kapek mléka. Výsledek vás překvapí! Babičky tento trik dobře znaly. A používaly.

A protože neměly vždy po ruce kvalitní krémy na boty, uměly si je vyrobit podle starých receptur, které lidé používali po celé generace. Zachovávaly přírodní materiál měkký a poddajný. Tak například pro univerzální krém na boty stačí rozpustit 150 g vazelíny a 10 g včelího vosku v 10 ml vody. Vodu pozvolna zahřívejte až do varu a přidejte pět gramů jemně nastrouhaného mýdla. Míchejte, dokud není hmota zcela hladká. Potom nechte vychladnout.

I kvalitní černý krém dokázaly babičky rychle vyrobit. K tomu potřebovaly saze. Jedno vajíčko rozkvedlejte a vmíchejte do něj lžičku octa, dvě lžičky piva, lžičku sazí a pár kapek petroleje. Vzniklou tekutinu naneste měkkým hadříkem na boty, po zaschnutí boty vyleštěte.

Proti vlhkosti koženou obuv dobře ochrání směs dvou dílů včelího vosku a jednoho dílu skopového či hovězího loje. Rozpusťte vosk a lůj v troše vody, krátce povařte, nechte vychladnout a natřete směsí večer obuv. Ráno měkkým hadříkem přebytek směsi setřete. Věřte nevěřte, ale funguje to. Věděly to už naše babičky, teď to víte i vy.

Nejen nám vadí skvrny na botách vzniklé vlhkostí. Babičkám také vadily, proto je po uschnutí otřely rozpůlenou cibulí a poté přeleštily měkkým hadříkem. Ošklivé bílé »mapy« na kožených botách promáčených prosoleným sněhem otřete octovou vodou (tři díly vody, jeden díl octa), boty vyplňte běžným novinovým papírem a nechte boty zvolna na uschnout. Vlhké noviny, jak již uvedeno, vyměňujte za suché. Nakonec boty ošetřete kvalitním krémem. Odstranit je můžete i vlažným mýdlovým roztokem. Jen setřete povrch vlhkým hadrem.

Zachovat dobrý tvar kožené obuvi pomohou i klasické napínáky, i když jen nemnozí je dnes mají doma. A je to škoda. Dají se koupit v prodejnách obuvi a vyplatí se je používat kdykoli, nejen v zimě. Při péči o kožené boty se rozhodně vyplatí. Život prodlouží a dobrý vzhled vašich kožených bot zajistí napínáky. Ty dražší s nastavitelnou velikostí jsou samozřejmě nejlepší. Některé, ty nejlepší však jsou hodně drahé.

Hladká useň je nejčastější a nejoblíbenější materiál. Jedná se o klasickou kůži v hladké úpravě. Před prvním obutím boty důkladně naimpregnujte. Babičky neměly moderní chemické prostředky ve spreji, proto používaly včelí vosk.

A také se staraly o boty i když byly uloženy, tedy nebyly každý den  nošeny. Jednou za čtyři až šest týdnů je znovu vyčistily. Kožené povrchy mají totiž snahu vysychat.

Nejúčinnější je prevence, tedy průběžná údržba bot. Pravidelně je ošetřujte krémem k tomu určeným. Chcete-li prodloužit životnost kožených bot, nezapomeňte je nejméně jednou za 14 dní ošetřit kvalitním krémem na boty. Po jeho zaschnutí povrch měkkým kartáčem důkladně vyleštěte. Tak to dělaly naše babičky a boty vydržely dlouhá léta bez poskvrny. Pokud boty nosíte denně, pak je vhodné je ošetřit krémem jednou za dva týdny, ale třeba i obden, když to potřebují. To bábinkám radili ševci.

Tlačí vás nové boty? A kdy jste kupovali? Nejspíše dopoledne… Babičky věděly, že nové boty se zásadně kupují odpoledne či v podvečer, kdy jsou nohy již »unavené«. Škoda je však vyhodit, zvláště když jsou kožené. Zkuste požádat ševce, aby vám boty »vytáhnul«. Ševců je sice málo, ale svému řemeslu rozumí.

Anebo použijte opravdu starý babský trik. Roztok lihu a teplé vody v poměru 1:2 naneste zevně i zevnitř a boty si dejte na nohu. Po vyschnutí ještě dvakrát či třikrát opakujte – boty prý povolí. A poté povrch ošetřete kvalitním krémem. I vypláchnutí nové boty lihem a její okamžité nasazení na nohu prý pomůže. Což neplatí o botách z textilu a z umělé kůže. Ty vás budou tlačit pořád, s těmi nic neuděláte.

Ale to jsme se již dostali daleko od bot promáčených vodou a sněhem. Snad to nevadí. A připomeňme si, že babičky byly moudré a věděly si prakticky se vším rady. I s botami.

(jan)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 9 hlasů.

(jan)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama