ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv

Zbrojní šílenství pokračuje

Odhaduje se, že v USA je v soukromém držení 300 milionů střelných zbraní. Dost, aby mohl jednu mít každý občan USA bez ohledu na věk. Pravičáci srdnatě trvají na tom, že to Američany nějak víc uklidňuje, i když každý týden jejich američtí spoluobčané někoho z nich zastřelí, napsal Rob Gowland pro týdeník KS Austrálie The Guardian.

Mezi propracovanými atentáty a častými masakry ve školách a v nákupních střediscích byste si mysleli, že Američané budou posledními lidmi na zemi, kteří se zdráhají prosadit omezení na držení střelných zbraní.

Ale je tu nespočetný šik lidí a společností, majících zisk z jejich prodeje, od krámků někde na rohu přes řetězce supermarketů k zásilkovým konglomerátům. A ti se svého zisk přinášejícího potenciálu jen tak nevzdají.

Jsou podporováni davem paranoidních zastánců »práv jednotlivce« na držení vlastního arzenálu, pro případ, že bude válka s Marsem, Čínou nebo s lidmi dole na ulici. Navzdory svému přezrálému patriotismu hlásají, že bychom neměli věřit žádné vládě, včetně té naší, že cizincům se také nedá věřit (nejméně ze všech OSN), že ve skutečnosti věří každý jen sám sobě.


Po jednom dřívějším masakru si bývalý prezident Clinton dokázal vynutit některá omezení soukromého vlastnictví automatických zbraní jako útočných pušek, ale po tlaku zbraně propagující NRA (National Rifle Association; Národní puškařské sdružení) tato omezení prezident Bush zvrátil. Teď nemohou Američané vlastnit jen osobní samopal AK47 nebo automatickou rychlopalnou brokovnici (škodolibě nazývanou »zametač ulice«), ale obvykle je mohou koupit u pultu.

Typická obrana propagátorů zbraní je, že »lidi nezabíjejí pušky, ale lidé«, ale tohle specifické chytračení je natolik zřejmý žvást, že dokonce i NRA upustila po jednom z posledních masakrů, fatálního zastřelení 12 lidí (a zranění dalších víc než 36 včetně dětí) v coloradském kině, od obhajoby držení střelných zbraní. Prezident Obama, který není právě známý tím, že by vystrkoval krk, se uprostřed rostoucí vlny požadavků na »zbrojní reformu« v USA připojil k výzvě za znovuzavedení omezení vlastnictví automatických zbraní, jak tomu bylo za Clintona.

To ale není reforma, jakou USA potřebují. V Coloradu ozbrojený muž, v neprůstřelné vestě a s několika zbraněmi, střílel při promítání batmanovské násilnické fantazie »Temný rytíř vstává«. Před prvním výstřelem hodil mezi diváky kanystr se slzným plynem. Kde se civilista dostal k neprůstřelné vestě a kanystru slzného plynu? Vešel do železářství a řekl jim, že mají problémy s myšmi?

Nihilistické násilí

 

Čtenáři tohoto listu si budou dobře vědomi, že kapitalismus ve společnosti vědomě přiživuje paranoiu a strach; pomáhá vládám k přijímání obrovských vojenských rozpočtů, usnadňuje místním správám formulovat omluvy policejní brutality, dovoluje, aby »protiteroristické« porušování demokratických práv a občanských svobod bylo přijímáno coby »nutnost«.

Kombinace přiživování strachu a paranoie na jedné straně a propagace střelných zbraní a zbrojní kultury na druhé - ve společnosti, jež nemůže skrýt svoji nelidskost, drsnou nerovnost a chybějící naději na budoucnost - činí výbuchy nihilistického násilí a beznaděj téměř nevyhnutelnými.


Ale jakkoli zdravý rozum říká, že USA už nemohou ignorovat tyhle příznaky společenského úpadku, monopolní kapitalismus bude muset být dotažen kopanci a křikem k nějaké reformě zbrojních zákonů - dotažen lidmi, proti opozici z řad těžké váhy podnikatelstva v zemi, které má tolik co ztratit jakýmikoli opatřeními, jež by snížily rozsah strachu a zoufalství v komunitě.

Je to doslova otázka života a smrti. V sázce je hodně a tlak »lidí z ulice« s každou »úspěšnou« násilnou střelbou roste. Ale občas musíme žasnout nad tím, jak rozsáhlý masakr je asi nutný, než se USA srovnají s ostatními údajně civilizovanými zeměmi světa.

Na začátku této statě jsem uvedl, že »každý týden někoho z nich (obyčejných Američanů) zastřelí američtí spoluobčané«. Ve skutečnosti to je hrubé podhodnocení: ve skutečnosti je v USA každý den střelnou zbraní zabito 84 lidí. Když připočítáte množství střelnou zbraní zraněných, číslo se ztrojnásobí nebo dokonce zečtyřnásobí. A lidé se bojí silničních nehod!

Nejprve vystřílet rodinu

Omšelé trvání na tom, že »lidi nezabíjejí pušky, ale lidé«, jednoduše přehlíží skutečnost, že má-li někdo špatný den, snadný přístup ke střelné zbrani jej dělá mnohem nebezpečnějším, než kdyby tomu tak nebylo. Spor v domácnosti beze zbraně může vyústit v ostrá slova a prásknutí s dveřmi, ale ve smrt jen zřídka.

Se střelnou zbraní v domě tomu tak nebude. Mladý člověk, který se v domě bez střelné zbraně cítí přehlížený nebo nemilovaný, se možná předvede útěkem nebo se dokonce pokusí pořezat si zápěstí, ale jsou-li v dosahu střelné zbraně, může dospět k úspěšné sebevraždě, nebo může (a často to udělá) nejprve vystřílet celou rodinu.


Jak řekl po masakru v Coloradu Dan Gross, prezident americké agitační skupiny »Kampaň k zabránění násilné střelby«: »Tato tragédie je dalším pochmurným připomenutím, že střelné zbraně jsou původci masových vrahů a že náš národ platí nepřijatelnou cenu za to, že nedokážeme udržet střelné zbraně mimo dosah nebezpečných lidí.

Jako někdo, kdo má trvalé následky po násilné střelbě, mohu říci, že nechceme soucit. Chceme čin. Jen letos 16. dubna, v den výročí nejhorší masové střelby v amerických dějinách, se k nám přidalo 32 obětí střelby s požadavkem, aby Kongres něco podnikl k tomu, aby vyzbrojování nebezpečných lidí přestalo.«

A Moser-Puangsuwan, člen rady jiné agitační skupiny proti střelným zbraním, »Přehled o malých zbraních«, řekl ve skepsi po jiné masové střelbě - té na virginské polytechnice: »Když v jiných západních zemích, jako je Austrálie a Velká Británie, dojde k masové střelbě, zavedou politiku o střelných zbraních a už se to neopakuje. V USA se to děje zas a znova.«

Překlad Vladimír SEDLÁČEK

Z dalších článků zahraničního zpravodajství na straně 8 si můžete např. přečíst:

  • Malované stromy - Desítky umělců ve východoindickém státě Bihár malují na stromy
  • Pohrdání právy občanů - Bahrajnská vláda zakázala všechny opoziční demonstrace
  • Dublinské učitelské utrpení  - Základní škola v irském Dublinu potřebuje doplnit učitelský sbor

To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.5, celkem 201 hlasů.

Vladimír SEDLÁČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


444martin92
2013-09-16 10:39
http://www.youtube.com/watch?v=2xaPTzA2md0
444martin92
2013-09-16 10:02
" V případě držení zbraní je třeba mít zejména na zřeteli
to, že pravidla ovlivní především ty, kdož pravidla dodržují. V
případě držitelů zbraní tedy zejména případné oběti, které si
pořizují zbraně ke své obraně. Ti, kteří se neštítí loupit či
vraždit, se nebudou štítit ani opatřit si zbraň nelegální cestou.
Proto by pravidla měla maximálně naplňovat smysl bezpečnosti držení
zbraně (aby si byl držitel uvědomoval, co z držení zbraně plyne), ale
neměla by sloužit ke znepříjemnění cesty k pořízení zbraně tomu,
kdo se chce bránit." "Totalitní stát může dělat velké
věci, ale jednu věc udělat nemůže: nemůže dát dělníkovi v
továrně pušku a říct mu, aby si ji vzal domů a měl ji v ložnici.
Puška visící na zdi dělníkova příbytku nebo farmářovy chýše je
symbolem demokracie. A je naším úkolem dohlédnout, aby tam
zůstala." G. Orwell
ja
2013-09-15 19:00
A co takhle zmínit, že v tom kině byla BEZZBRAŇOVÁ ZÓNA, takže
šílence nemohl nikdo zastavit. Na rozdíl od toho kostela, taky v
Coloradu, kam vtrhl šílenec o čtvrt roku dřív a hned na začátku
řádění byl zastřelen zákona dbalým občanem, protože tam
bezzbraňová zóna NEBYLA. Komu ten zákaz zbraní v rukou slušných
lidí pomohl a komu uškodil si dokáže každý spočíst
sám. http://www.gunlex.cz/ze-sveta/dvoji-strelba-ve-meste-aurora/
radek.militky
2012-11-05 19:59
No a ještě započítejte do těch zbraní to co má US army a co
poskytují různým osvoboditelům po celé zeměkouli.Nazdar
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.