Reklama

Carlos Saura: Proti politikům jsme mravenci

Nezaměstnanost ve Španělsku je obrovský problém, situace se snad časem zlepší, ale nevím, jakým způsobem by se to mělo stát, uvedl mimo jiné včera v Praze legendární španělský režisér Carlos Saura.

Get Adobe Flash player

Bohémsky působící filmař, hlavní představitel evropského psychologického filmu, ale také fotograf, uvedl dále v souvislosti s obrovskou nezaměstnaností ve Španělsku, že si myslí, že jsme žili v jakési bublině. »Politici si prostě neuvědomili, nebo si to uvědomili pozdě, že takto se žít prostě nedá a teď za to pykáme,« zdůraznil Saura a metaforicky dodal, že proti politikům jsme ve výsledku všichni mravenci. »Sám bych rád situaci s nezaměstnaností vyřešil, ale opravdu nevím jak,« vysvětlil Saura.

Jednaosmdesátiletý umělec, jehož oblíbencem je například režisér Miloš Forman, hovořil o své kariéře včera s publikem v pražském Institutu Cervantes. V naprosto zaplněném sále, převážně studenty hispanistiky, ale i přáteli španělské kultury, režisér trpělivě a vtipně odpovídal na zajímavé dotazy. Diskusi, která trvala téměř dvě hodiny, moderoval Jesús Ruiz Mantilla, redaktor deníku El País.

Režisér a fotograf se narodil ve španělské Huesce a vyrůstal v Madridu. V sedmnácti letech zahájil svou kariéru fotografa a již v roce 1951, ve svých 19 letech, měl svou první výstavu v Královské fotografické společnosti v Madridu. Saura, který má za sebou dlouhou filmovou kariéru s desítky natočených filmů, sklidil řadu národních i mezinárodních ocenění.

Carlos Saura tvořil převážně psychologické filmy, v nichž se snažil zachytit vnitřní životy svých postav a vykreslit rozmanitost mezilidských vztahů. V roce 1967 natočil film Peppermint frapé. Byla to studie vyšinuté mysli omezeného měšťáka, který zabije ženu, která se mu vysmívala, aby si poté zrekonstruoval její obraz prostřednictvím své asistentky. Ústřední postavu ztvárnila jeho tehdejší partnerka Geraldina Chaplinová, dcera komika Charlieho Chaplina, kterou poté často obsazoval do svých filmů, jako například Anna a vlci, Eliso, můj živote, Zavázané oči.

Ve svém zřejmě nejplodnějším tvůrčím období obrátil Carlos Saura svůj zájem k tanečnímu umění. Několik ocenění a nominaci na Oscara mu přinesl v roce 1983 film Carmen, zachycující přípravu na taneční vystoupení prolínající se s vystoupením samým.

Carlos Saura patřil také mezi hlasité kritiky politického uspořádání ve frankistickém Španělsku. Jeho tvorbou prostupují vedle politiky a náboženství témata jako láska, sex, nenávist, pomsta, násilí nebo zabíjení.

Světoznámý filmař navštívil Českou republiku několikrát, v roce 2005 byl například hostem na Febiofestu, kde obdržel Cenu za přínos světovému filmu. Třikrát se oženil, má několik dětí, a stále romanticky »věří na lásku«.

Radovan RYBÁK

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 17 hlasů.

Radovan RYBÁK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama