Reklama
AKCE TÝDNE

Chvála profesoru Chválovi

V pražském Rudolfinu slavili před týdnem v rozmezí jediného roku už druhé osmdesátiny. A oboje tyhle kulatiny spjaté s legendárním Kühnovým dětským sborem (KDS) se v podobě svých vzpomínkových koncertů vydařily nad očekávání. Po narozeninách KDS se tento čtvrtek dožil v plném zdraví obdivuhodného osmého křížku i jeho dlouholetý sbormistr a lídr, profesor Jiří Chvála.

Sobotní gratulační koncert k 80. narozeninám pana profesora v Dvořákově síni Rudolfina, o který se postarali členové KDS, bývalí členové KDS, současní členové koncertního i přípravného oddělení, ale i členové komorního sboru Canti di Praga (což jsou převážně již dospělí absolventi KDS), nabídl každému něco. Recitaci Josefa Somra, baryton Ivana Kusnjera, nevšední moderátorské duo Monika Absolonová-prof. Jiří Hlaváč a samozřejmě hlavně melodie a skladby Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Ivana Kurze, Gustva Holsta, J. B. Foerstera, Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka, Jiřího Temla a Zdeňka Lukáše.

Bohužel ne zcela zaplněnému sálu i tak nadpozemské velebné tóny učarovaly natolik, že ti, kteří přišli, nejenže nelitovali, ale spoluvytvořili neopakovatelnou atmosféru. Stali se, a to místy doslova, dalším účinkujícím. Aplaudující publikum spontánně bouřilo nad dokonalostí větších a roztomilým nadšením menších členů světově proslulého sboru a při finálovém Otvírání studánek Bohuslava Martinů skutečně zpívala prakticky celá síň.

I další cykly - Smetanova Česká píseň či Dvořákovo V přírodě, stejně jako Temlových Šest písniček ze studánky pro dětský sbor a housle, však nenechaly jedno oko suché. Ani ti, kteří třeba dílo Bohuslava Martinů moc nemusí, byli díky KDS schopni po sobotním koncertu jeho autorský rukopis přijmout!

Dojemný průběh měla i tzv. afterparty v Café Rudolfinum, kde Monika Absolonová coby jedna z VIP absolventek sboru profesoru Chválovi předala osobní dar, interpretaci legendárního Svobodova hitu z muzikálu Dracula Jsi můj pán. Výběr této písně byl velmi příkladný, protože nejlepšímu (v tomto případě prof. Chválovi) patří jen to nejlepší! Ještě originálnějším darem ale byl profesorův portrét, který mimo jiné hosty večírku obdivovala i profesorova choť.

Profesor Chvála, absolvent a pedagog dirigování na Hudební fakultě AMU, převzal žezlo KDS přímo od Jana Kühna. V KDS totiž působil už během studií, oficiálně pak od roku 1959 a jako hlavní sbormistr od roku 1967. Během desítek let přivedl tento aktuálně 600hlavý sbor k řadě vítězství na světových soutěžních kláních, absolvoval s ním tisíce vystoupení na koncertních pódiích, v chrámech i na operních scénách, mekky v podobě milánské La Scaly či newyorské Carnegie Hall nevyjímaje!

Velký aplaus za celoživotní dílo tedy panu profesorovi patří plným právem. Ke gratulantům se připojujeme i my a přejeme plno svěžesti a další dlouhá léta s JEHO sborem...

Roman JANOUCH

FOTO - Michaela JANOUCHOVÁ 

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 9 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.