Zachraňme Vesnu a zachovejme lázeňskou péči pro pacienty!

Vedení státních Janských Lázní rozhodlo, že v září 2013 uzavře unikátní komplex dětské léčebny Vesna. Péče o mnohdy těžce zdravotně postižené děti má být přestěhována do jiného, zcela nevyhovujícího objektu. Přitom se do této dětské léčebny v posledních letech investovalo nemálo státních peněz, například na přestavbu koupelen nebo na nové pomůcky.

Proč se vedení lázní rozhodlo řešit nepříznivou finanční situaci v českém lázeňství právě na úkor bezbranných nemocných dětí a jejich rodičů, se lze jen dohadovat. Dokonce se hovoří o nějakém privatizačním projektu! O ministru Hegerovi se nyní mluví jako o »hrobaři« lázeňství v Čechách. Po vydání kontroverzního indikačního seznamu poklesl počet pacientů, jimž je lázeňská péče hrazena z veřejného zdravotního pojištění, až na polovinu. Některé lázeňské budovy již byly uzavřeny a především menším lázním, které nemají dostatek samoplátců a movitých cizinců, hrozí krach.

S tím samozřejmě úzce souvisí i nezaměstnanost ve specifických zdravotnických oborech v některých regionech. Zaměstnavatelé společností poskytujících tuto zdravotní péči již propustili kolem 2500 zaměstnanců a po celou zimní sezonu byla značná část na 60 procentech mzdy doma. Pokud bude tato situace přetrvávat – a pan ministr zatím nehodlá ani v nejmenším přehodnocovat svoji destrukční činnost – zanikne dalších až deset tisíc pracovních příležitostí!

V Janských Lázních má péče o těžce zdravotně postižené děti dlouholetou tradici, a tak přes všechny obtíže byla naplněnost léčebny letos v lednu na 70 procentech. Přesto má být ještě v květnu propuštěno na sto zaměstnanců, z toho 80 zdravotníků! Rodiče nemocných dětí se ocitají v zoufalé situaci, kdy po možném zániku unikátní státní léčebny nebudou moci hradit mnohatisícové částky za životně důležité dlouhodobé pobyty svých dětí. Proto se pod petici za záchranu Vesny podepsalo již 15 tisíc lidí.

Na všechny tyto závažné skutečnosti jsem upozornila pana Hegera ve své čtvrteční ústní interpelaci a vyzvala ho k záchraně této dětské léčebny. Pan ministr veřejně slíbil, že tak učiní. Kromě toho jsem apelovala na přehodnocení indikačního seznamu, který působí likvidačně na celý tento segment poskytování zdravotní péče zaměstnávající 80 tisíc lidí. Celý sektor se vyrovnává s 45 % poklesem klientů od zdravotních pojišťoven, k tomu negativně působí i zavedení a zvyšování zdravotnických poplatků.

To všechno vzdaluje pacienty od potřebné zdravotní péče. Lázeňství je přitom v České republice jedinečnou záležitostí, doslova rodinným stříbrem, a může prokazatelně přinést úspory na lécích a dalších zdravotních výkonech. Stále totiž platí, že dnes uspořená koruna na výdajích na lázeňskou péči znamená násobné výdaje v budoucnosti na čerpání zdravotní a sociální péče.

Soňa MARKOVÁ, poslankyně Parlamentu ČR


Více o Dětské léčebně Vesna jsme psali zde:

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 42 hlasů.

Soňa MARKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


felgro
2013-05-15 20:52
Další privatizace opraveného majetku kamarádům správně pravicově
smýšlející tuneláři. Chytrý český volič určitě zase podpoří
lidumilové z dnešní koalice.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.