Petiční list papeži, aby odmítl »církevní restituce«

Otevřený petiční list papeži Františkovi, aby odmítl »církevní restituce«, jako nepodložené, nemorální a možní i neústavní, představili dnes na tiskové konferenci v Praze členové petičního výboru dokumentarista Václav Dvořák, spisovatel Milan Kohout, spisovatelka Lenka Procházková a předseda Jazzové sekce Karel Srp.

Více než dvoustránkový text připomíná historii předávání různých majetků římskokatolické církvi pro r. 1989 včetně někdejšího prohlášení kardinála Tomáška, že vydáním zhruba 170 komplexů budov nároky končí, ale i problematického převedení stovek objektů úřednickou vládou Josefa Tošovského. Podrobněji přibližuje případ »církevních restitucí« a spěchu premiéra podepsat smlouvy s jednotlivými církvemi dříve, než padne rozhodnutí Ústavního soudu. List upozorňuje, že jde o »neblahý krok římskokatolických hodnostářů v ČR, který vyvolal rozkol ve společnosti a zesílil beznaděj nejchudších vrstev«, poukazuje na úbytek věřících, kteří »přestávají věřit svým pastýřům, kteří kážou vodu a pijí víno«. Pokládá otázku »Jak vnímat slova o pokoře, když skutky dokazují pýchu?«, proč jsou kostely a kláštery uzavřeny, když je venku řada bezdomovců? Dopis též připomíná Jana Husa a jeho odkaz pro český národ. V závěru se obrací na Františka, jehož pontifikát uvítal hned v úvodu, apeluje na jeho osobní vlastnosti a vyslovuje názor, že »že svou autoritou zabráníte římskokatolické církvi v Čechách převzít majetky, získané neprůhledný, podvodem«.

Petiční výbor bude petiční list šířit jak přes petiční stánky, tak prostřednictvím internetu, aby si jej občané mohli stáhnout a podepisovat. Zamýšlí sebrat alespoň deset tisíc podpisů, které by potom k listu připojil a předal arcibiskupovi Dominiku Dukovi, aby jej postoupil papeži Františkovi.

Kohout, který déle než čtvrt století pracoval v USA, vyjádřil údiv nad tím, že veřejnoprávní Česká televize šíří katolickou propagandu intenzivněji, než americké soukromé stanice. Rovněž se podivil, že česká veřejnoprávní média mlčí o soudních procesech s množstvím pedofilů z řad římskokatolických hodnostářů v USA a jinde ve světě. Za absurdní považuje snahy prezentovat československý předlistopadový underground jako katolický, když většina jeho členů byli ateisté. Dvořák upozornil na požadavek římskokatolické církve na navrácení kostela na Zelené hoře, který ale před r. 1948 prý už patřil šlechtě, která ho ale nechala pustnout, a až poúnorová republika jej opravila a zachránila. Neobjektivní počínání ČT v případě »církevních restitucí«, ale i dalších církevních a politických problémů, označil za skandální. Procházková varovala před tím, aby ČR ovládla jakási pronáboženská, prokatolická sekta, která prostupuje média a veřejnou správu. Připomněla snahy této skupiny znovu vztyčit na Staroměstském náměstí Mariánský sloup, přičemž odmítla proklamace o smíření, když sám tento záměr rozděluje společnost.

(kru)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 107 hlasů.

(kru)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hmrazek
2013-05-15 23:35
Ano chce tu petici hned dát mezi lidi a sebrat co nejvíce podpisů Pan
VLK si už ted brousí zuby na naší Katedrálu na Hradě jde jim jen ajen
o majetky. Co se slavná cirkev za ta století naděla zla to už raději
nikde neříka. MISTR JAN HUS MĚL Už TEHDY PRAVDU A PROTO HO CÍRKEV
RADĚJI UPALILA:
felgro
2013-05-15 20:31
Naše církev svatá tu zajímal vždycky jen její blaho a k tomu
potřebuje majetek získaný jakýmkoli způsobem.
Z.LUDKA
2013-05-15 16:21
Vypadá to,že nový papež je rozumný člověk to by mohlo zabrat,ale
věř církvi,to je jako by jsi věřil,že je zem placatá.Jinak by ta
petice měla jít mezi lidi a to hned okamžitě.
jaroslav.hadas
2013-05-14 22:28
myslím si ,že by se mělo sebbrat ne deset ale minimákně 100 tisíc
podpisů.Protože tyto restituce to je největší nehoráznost po
listopadu.Vždyt oni chtějí to co jim vzal císař to víme z F.L.Věka
pak pozemková reforma za Masaryka , ale napřed tvrdili,že chtějí jen
to jim vzali komunisti.Nevím o tom ,že by císař František JOsef nebo
T.G. masaryk byli komunisti.Ale pravda bude asi ta ,že každý kdo jim kdy
sáhl na majetek i když propůjčený tak je dábel kacíř a co horšího
komunista.A češi byli vždykacíři a potom komunisté a proto je třeba
v u nich dělat pořádek.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.