ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv

Státní dluh, kdo a kdy ho splatí?

Státní dluh je tvořen závazky vlády. V prvním roce existence České republiky (1993) činil státní dluh 158,8 miliardy korun, což činilo 15,57 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na konci roku 2012 už byl dluh 1667 miliard, což činilo 39,38 % HDP. V prvním čtvrtletí 2013 se dluh zvýšil o 48 miliard na 1716 mld. Kč. Úroky z dluhu předstvují asi 57 miliard a každou sekundu se zvětšují o 63 Kč. Stát dluh nesplácí, rozpočet je od 1998 deficitní.

Podívejme se, kdo za to může. Na prvním místě je Topolánkova vláda v roce 2009 s nejlepším ministrem financí(!) Kalouskem s deficitem 178,4 mld. Kč, na druhém místě Nečasova vláda rozpočtové odpovědnosti(?) v roce 2012, opět se superpočtářem Kalouskem s deficitem 168 miliard. Na třetím místě je Topolánkův (ne)chtěný potomek Fischerova vláda v roce 2010 s deficitem 165 miliard, bramborovou medaili má opět duo Nečas/Kalousek za rok 2011 a deficit 155 mld. Kč.

Zajímavé je páté místo – rok 2006, zlatý rok hospodářského růstu, kdy deficit 111 miliard stvořil Paroubek se Sobotkou. Zajímavé proto, že Sobotka je téměř jistý budoucí předseda vlády a pořád doufá, že nebude potřebovat podporu komunistů pro sestavení vlády a rozpočtu. Pokud vezmeme v úvahu Kalouskovu neuvěřitelnou schopnost seberecyklace a úpornou snahu médií přesvědčit voliče o prospěšnosti návratu zelených a lidovců, nezbývá nám než popřát: hodně štěstí pane Sobotko, a zpívat si známý song Za co, pane bože, za co, zas čtyři roky v …

Volba je na nás

Dluh nám už narostl na 169 tisíc na obyvatele, při počtu obyvatel 10,517 milionu, z toho důchodců 2,360 mil.

Tato čísla uvádím proto, abychom si uvědomili, že je vysoce nemravné chtít po důchodcích, aby se podíleli na splácení dluhu. Proto musíme dluh poměrně navýšit – 169x10 517/(10 517 – 2 360) = 218 tis. na obyvatele. Pokud se má dluh splatit v příštích 15 letech, musí se každý obyvatel, včetně dětí, podílet na jeho splácení částkou 14 526 Kč ročně.

Pro zjednodušení naší úvahy předpokládejme, že stávající deficit rozpočtu plus úroky z dluhu se podaří uhradit odstraněním korupce a zamezením plýtvání – což je námět pro samostatný článek. Kontrolní otázka pro voliče – koho volit, aby vznikla skutečně odpovědná vláda, která nebude o korupci planě tlachat, vláda bez kmotrů a trafikantů, vláda společenské solidarity, vláda která zavede progresivní daň z příjmu, zdaní dividendy a finanční operace a těmito navíc získanými prostředky nebude plýtvat na nesmyslné projekty, ale použije je na investice a splácení dluhu?

Jak si stojí domácnosti?

Ale vraťme se k naší základní otázce – kdo a kdy splatí státní dluh. Podívejme se na ten dluh očima, řekněme průměrné rodiny odněkud z Vysočiny. Rodiče plus dvě školou povinné děti – měli by se podílet na splácení dluhu částkou 58 tis. ročně, měsíčně 4800 Kč. Předpokládejme, že On dělá technika ve fabrice, Ona je úřednice, dohromady mají čistého přes 40 tis. Kč, 10 tis. měsíčně splácejí hypotéku na bydlení, 5 tis. jsou náklady na bydlení. Na provoz domácnosti, nákupy dlouhodobé spotřeby a dovolenou mají měsíčně 25 tis.

Pokud jim 5 tis. vezmeme formou vyšších nepřímých daní, znamená to omezení dovolené, nebude na nový notebook dětem a Ona si k vánocům nekoupí nový kabát. A ne jednou, ale patnáctkrát za sebou. Nebudou žít v nouzi, pořád se budou považovat za střední třídu, pokud jeden z nich neztratí práci. Ztráta zaměstnání znamená okamžitě propad do nouze a existenční nejistotu pro nemožnost splácet hypotéku.

Ale průměrná hodnota je věc ošidná. Statisticky má mnohem víc vypovídající hodnotu medián, tedy střední hodnota mezi stejným počtem vyšších a nižších příjmů. Takže On skladník, Ona pokladní v supermarketu, dohromady mají čistého 30 tis. Na hypotéku nedosáhnou, platí neregulované nájemné, na provoz jim zbývá po odečtení nákladů na bydlení 18 tis. Rodiče a dvě děti, vezměme jim 5 tis. měsíčně a propadnou se do permanentní nouze. Ztráta zaměstnání pro ně znamená propad do bídy.

O matkách samoživitelkách, absolventech hledajících práci, dlouhodobě nezaměstnaných, či živnostnících nucených pracovat »na IČO« místo řádné pracovní smlouvy radši nebudeme mluvit.

Kdo tedy zaplatí státní dluh, když, pokud pořád věříme v Marxe, zdrojem hodnoty je lidská práce?

Bez práce nejsou koláče

Má někdo z politiků tu odvahu říct všem lidem, kteří každé ráno musí do práce, někdo do fabriky, někdo za katedru, někdo za volant, někdo k počítači, někdo na stavbu, někdo do laboratoře, že pokud vše půjde jako doteď, musí se příštích patnáct či dvacet let sakramentsky uskrovnit? Tedy, pokud stát nemá zkrachovat.

My tu odvahu mít musíme. Stát jsme my, všichni občané a proto ho nemůžeme vést ke krachu. My jsme dluh nevytvořili, dluhy jsou závazky vlád, které šly na ruku kapitálu. Musíme říci: dost bylo plýtvání, dost bylo rozkrádání. Nastává období, kdy bez práce nebudou koláče. Ano zvýšíme přímé daně, ano zdaníme zbytnou spotřebu, zdaníme dividendy. Ano, návratnost kapitálu se prodlouží, ano české banky už nebudou slepicemi snášejícími zlatá vejce. Peníze neutratíme, dílem budeme splácet dluhy, dílem je budeme investovat do vzdělanosti, dílem do infrastruktury.

Státní dluh nakonec zaplatí lidská práce. Ale nikoliv cestou nesmyslných rozpočtových škrtů, cestou omezování spotřeby domácností, ale cestou zvýšené produktivity práce a spravedlivého rozdělení přidané hodnoty. Rozumný kapitál to pochopí, ten kořistnický zavře montovny a přesune se na Balkán či ještě dále. Nebude to lehké, ale co. Byli jsme před Kalouskem, budeme i po něm.

Pavel POSOLDA, zastupitel Středočeského kraje (KSČM)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 69 hlasů.

Pavel POSOLDA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fs52
2013-05-19 10:59
Kapitalistické recepty jsou dnes už k smíchu, kapitalistický výrobní
způsob vaří ve své vlastní šťávě a jeho recepty na rozvoj jsou k
smíchu a hlavně k ničemu. Války, zbytečná nadvýroba znehodnocující
vzácné a nenahraditelné kovy, hloupost a oblbování či zastrašování
lidí, to je to co v tomto už delší čas upadajícím systému vládne.
suda.jan
2013-05-18 03:37
Pavel Posold nám ukazuje především na tragickou realitu, ostatní lze
označit za neodpovědnost a pitomost. Jsou ještě jiné tragické
reality, které ukazují, kam se současné lidstvo řítí. Byl by to
zázrak, když by se občané zvedli a v jednotě v boji o život
náležitě konali, odmítli tento zločinný negativní systém a alespoň
se pokusili o nápravu. Jinak bude ještě hůř a potom snad budou prosit
Boha o pomoc.
tom.fojtik
2013-05-17 19:24
dividendy aby to tady bylo samé sro?
Z.LUDKA
2013-05-17 19:08
Co se zabýváte nějakým státním dluhem,stejně to zaplatí daňoví
poplatníci a ti,kteří to zavinili se nám budou smát jak jsme
hloupí.Pokud tam bude tato korupčnická vláda tak na tom budeme den ode
dne hůř.
yucon.fox
2013-05-17 13:52
Byl jsem si na 100% jistý, že zde ksvl bude reagovat. Přesně podle
rčení o potrefené huse ....
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.