Rusko a Srbsko stvrdily partnerství

Rusko a Srbsko potvrdily další upevňování vzájemných vztahů, když prezidenti Vladimir Putin a Tomislav Nikolič podepsali v pátek v Soči dlouho připravovanou deklaraci o strategickém partnerství. Pro Srby je podpora z Moskvy důležitá z ekonomického i politického hlediska.

Rusko patří mezi státy, které neuznávají jednostranně vyhlášenou nezávislost jihosrbské provincie Kosova. Krom toho srbská ekonomika naléhavě potřebuje ke svému zotavení zahraniční investice. Nikolič v Soči konstatoval, že vztahy obou zemí jsou čím dál tím lepší a mají vzestupnou tendenci. Ocenil především postoj Kremlu ke Kosovu. »Srbsko je mimořádně spokojené se vztahy s Ruskem. Vždy to může být lepší, ale Srbsko je vděčné, že Rusko, pokud jde o Kosovo, stojí na správné straně, na straně mezinárodního práva,« dodal mimo jiné. Rusko je už léta nejdůležitějším obhájcem zájmů Srbska v Radě bezpečnosti OSN.

Nikolič před podpisem deklarace rovněž vyjádřil přesvědčení, že její podpis bude mít pozitivní vliv především na ekonomickou spolupráci. Byl by zejména rád, kdyby byla impulzem pro ruské firmy, aby investovaly do srbského hospodářství. Nejvlivnější srbský politik, místopředseda vlády Aleksandar Vučič, který je v Soči s Nikoličem, prohlásil, že Bělehrad usiluje o co největší spolupráci s Moskvou. Ta podle něj nemá proti směřování Srbska do Evropské unie žádné námitky.

(čtk)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 44 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.