Blíží se konec kojeneckých ústavů?

Sněmovna včera hlasy 104 koaličních a nezařazených poslanců přehlasovala veto prezidenta republiky Václava Klause k zákonu o sociálně-právní ochraně dětí. Vláda si od něj slibuje snížení počtu dětí v ústavních zařízeních.

Podle Klause norma vznikla pod tlakem mezinárodních institucí, které ČR kritizovaly za vysoký počet dětí v ústavech. Obával se také možného zániku kojeneckých ústavů. To včera popřel ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), který normu obhajoval. »Je nesporné, že děti se zdravotním postižením, jejichž péči nelze zajistit v domácím prostředí, budou i nadále služeb kojeneckých ústavů využívat,« prohlásil.

Opozice normu i tentokrát ve sněmovně kritizovala. Členka sociálního výboru Marta Semelová (KSČM) připomněla, že zákon odmítají i odborníci, kteří se této problematice věnují dlouhá léta. »Vyjadřují obavy ze zhroucení celého systému sociálně-právní ochrany dětí u nás,« uvedla.


Za nedostatečnou považuje navrženou dobu přípravy budoucích pěstounů. Ta má být v rozsahu 48 a 72 hodin, zatímco v zahraničí trvá i několik let. »Dítě, putující z rodiny do rodiny, je nepřiměřeně zatěžované adaptací na nové lidi a prostředí. Ztrácí pocit jistoty, neustále v hlavě gumuje minulost. A to je zlé,« argumentovala členka školského výboru sněmovny Ivana Levá (KSČM).

Připomněla, že norma mění pěstounskou péči na zaměstnání, pro které bude třeba najít dostatek profesionálních rodin. »A sami dobře víte, že nejpohodlnější a nejlevnější cestou ke kvantitě je snížení nároků na odbornost a bohužel i na osobnostní zralost,« uvedla.

Odměna pěstouna se bude nově posuzovat jako plat, což znamená, že pečující lidé budou důchodově pojištěni. Zákon také předpokládá zavedení dávky pro děti po ukončení pěstounské péče a státního příspěvku na služby při výkonu pěstounské péče. Úředníci by podle předlohy nově měli rodinám pomáhat, aby děti mohly zůstat doma. Pokud by to ve vlastní rodině nebylo možné, měly by se dostat na přechodnou dobu do profesionálních pěstounských rodin.

(jad, ku)


Na této straně 4 si z domácího zpravodajství kromě jiného ještě můžete např. přečíst:

To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 16 hlasů.

(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.