Dodržovat nejen literu, ale i ducha zákona

Občané, firmy a úřady musejí dodržovat nejen literu zákona, ale i jeho ducha, jeho smysl, zdůraznil v úterý v Praze na tiskové konferenci občanského sdružení Přátelé Malvazinek zástupce ombudsmana Stanislav Křeček. Takový postoj podporuje situaci sdružení, které odmítá výstavbu bytových domů na zeleném pásu Na pláni s tím, že developer získal stavební rozhodnutí na základě neplatného územního rozhodnutí.

Advokát Ondřej Tošner konstatoval, že občané se proti vydanému územnímu rozhodnutí odvolali s poukazem na porušení územního plánu aj., takže developer věděl o riziku neplatnosti na jeho základě později vydaného stavebního rozhodnutí. Soud skutečně územní rozhodnutí zrušil a nyní rozhoduje Ministerstvo místního rozvoje o odvolání občanů proti stavebnímu rozhodnutí.

Křeček uvedl, že Úřad veřejného ochránce práv též nyní zkoumá podnět sdružení a že judikáty včetně Ústavního soudu mu dávají velkou naději na úspěch. Je-li totiž neplatný podklad pro územní rozhodnutí, které se stalo základem pro stavební rozhodnutí, tak ani stavební rozhodnutí nemůže být platné. Jak uvedl, nestačí formální platnost, musí být dosaženo platnosti obsahové, jinak by to bylo proti smyslu zákona.

Zastupitel Prahy 5 Ondřej Velek (SZ) odmítl odhady developerské firmy Geosan, že jí vznikly škody na vynaložených nákladech 40 mil. Kč a na ušlém zisku 100 mil., navíc když je zatím nijak nedoložila. Dle něho cena projekčních prací činí 10-15 mil. Kč a náklady na vykácení několika stromů apod. jsou v řádu statisíců korun. Takovou sumu by prý měla MČ Praha 5 mít, a tedy může s rozumným rizikem od smlouvy odstoupit a náklady uhradit. Tím spíše, že nyní je v Praze asi 6000 prázdných bytů a naopak v Praze 5 chybí asi 300 ve školkách a tamní budova školky by měla být demolována. Tošner upozornil, že nárok na škodu však vzniká, došlo-li k protiprávnímu úkonu, což se ale ze strany MČ nestalo. Navíc Geosan nesplnil podmínky, které pro projekt od radnice dostal (dokončení do 18 měsíců). Křeček podotkl, že vždy třeba zkoumat, jak kdo ke škodě přišel a nepřispěl-li svým konáním k jejímu vzniku či v jaké míře.

Martin Lepšík (Přátelé Malvazinek) připomněl, že občané se staví projektu a smlouvě, kterou sjednal tehdejší starosta Milan Jančík (ODS), již od r. 2007. Napadl zejména velikost domů, zvýšení provozu a hluku, nedodržení odstupových vzdáleností a rozsáhlé snížení plochy zeleně – z 6400 na 500 m2. Kritizoval rovněž, že zastupitelé MČ Praha 5 se více stali zástupci developera, než občanů, kteří je zvolili a které mají zastupovat.

Přítomná těhotná herečka Aňa Geislerová poznamenala, že školky budou třeba, a podpořila občanský aktivismus a boj OS Přátelé Malvazinek za zeleň, lepší životní prostředí a školku.

(kru)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 9 hlasů.

(kru)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


v.mihulka
2013-06-21 14:28
" Občané, firmy a úřady musejí dodržovat nejen literu zákona,
ale i jeho ducha, jeho smysl," ... jenom naše justice a soudy ne. U
nich záleží vždy jenom na individuálním " právním hledisku,
názoru a výkladu " a to je mnohdy různé i v rámci jednoho soudu,
natož u různých soudů. Nejhůř je na tom jednotlivý občan, u něho
ani neznalost zákona neomlouvá, o právním názoru ani nemluvě.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.