Novelizovat infozákon nikoli k omezení informací, ale k otevřenosti

Protestovat proti tomu, aby novela zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím ztížila občanům získávání informací o činnosti veřejné správy, přišla dnes v Praze asi dvacítka aktivistů několika občanských sdružení a občanů před Ministerstvo vnitra.

Alena Rybníčková (Pražské fórum) zdůraznila, že stávající zákon by měl být především dodržován, zejména ze strany politiků. Vyslovila požadavek, aby byla zastavena nynější novelizace, aby byl zákon novelizován naopak k ještě větší otevřenosti úřadů vůči občanům a aby byl zákon vyjmut z kompetence ministerstva vnitra. Současně rovněž oznámila, že podala žádost o poskytnutí informace, zda Policie ČR vede evidenci účastníků demonstrací a jiných veřejných akcí, neboť je často na nich legitimována, a zda policie archivuje záznamy ze shromáždění a zpracovává osobní údaje účastníků.

Hraná scénka pak přiblížila, že by se po schválení stávajícího návrhu novely mohli úředníci se žádostmi občanů promptně vyrovnávat skartovačkou, ale i to, jak by občané mohli s »odpověďmi« naložit.

(kru) 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 11 hlasů.

(kru)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Z.LUDKA
2012-11-10 11:11
On takový Bendův "náhubkový zákon" je pro pravici
požehnáním a je to dobrý zákon,alespoň si nikdo z novinářů
nedovolí je nějak moc kritizovat,je jasné,že když něco vymyslí JUDr
z Plzně tak to má svou váhu a opodstatnění.Přece je nejlepší
stranu,která to myslí s republikou jen a jen dobře nějaká lůza
pomlouvat.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.